Hlavní obsah

Neplatiči povinného ručení letos na pokutách zaplatili 100 miliónů

Právo, gin

Od počátku letošního roku zaplatili motoristé, kteří nemají uhrazené povinné ručení, na sankcích již sto miliónů korun. Jedná se tak meziročně o zhruba 50% nárůst, neboť za celý rok 2009 odvedli neplatiči České kanceláři pojistitelů (ČKP) 65 miliónů korun.

Foto: Milan Vojtek, Právo

Odtahovaná škodovka z dálnice D2

Článek

Podle ČKP se tak snižuje počet nepojištěných vozidel. Od ledna 2009 totiž neplatičům povinného ručení naskakují sankce od 20 do 300 korun denně. Nejedná se však o alternativu pojištění. Takže, když někdo způsobí škodu s nepojištěným vozidlem, tak sice ČKP uhradí škodu postiženému z garančního fondu, ale následně částku vymáhá po nepojištěném viníkovi. A jde to relativně rychle, například exekucí na plat.

Pokud máte auto, s nímž nejezdíte, tak můžete požádat o dočasné vyřazení vozidla z provozu, aby jste nemuseli povinné ručení platit. Ukládání tabulek registračních značek a osvědčení o registraci vozidla v rámci dočasného vyřazení vozidla z registru silničních vozidel se provádí u příslušného orgánu registrace vozidel, tedy obecního úřadu s rozšířenou působností.

Podle zákona je vlastník vozidla povinen do čtrnácti dnů od zániku pojištění odpovědnosti uzavřít smlouvu novou, a pokud tak neučiní, je povinen ve stejné lhůtě odevzdat registrační značku a osvědčení o registraci vozidla orgánu registrace vozidel. V případě porušení této povinnosti lze uložit podle zákona fyzické nebo právnické osobě pokutu od 2 500 Kč až do 20 tisíc korun.

V případě, kdy vlastníci vozidel sami projeví zájem o dočasné vyřazení vozidla z registru silničních vozidel, musí příslušnému orgánu registrace vozidel spolu s žádostí o dočasné vyřazení vozidla z registru odevzdat tabulku s přidělenou registrační značkou (SPZ) a osvědčení o registraci vozidla a zároveň předložit technický průkaz vozidla k vyznačení záznamu o jeho dočasném vyřazení z registru silničních vozidel.

Související témata:

Výběr článků

Načítám