Článek
Tím hlavním krokem, který musíte pro získání přehledu o svých financích udělat, je zpracování rodinného rozpočtu. Pro jeho vedení vám stačí papír a tužka, případně si můžete zpracovat v počítači tabulku v excelu.
Zapisujte každý výdaj
Pokud už se pro zpracování rodinného rozpočtu rozhodnete, musíte být skutečně důslední a zapisovat prakticky každou korunu, která do vaší domácnosti přiteče, ale především, která z ní odteče.
Abyste získali přehled o příjmech a výdajích, je nutné sestavit podrobný rozpočet a každý typ výdajů vést zvlášť. Cílem sledování toku peněz není jen získat přehled o tom, za co měsíčně běžně utrácíte, ale i o tom, kde vzít peníze na nepravidelné výdaje, a také o tom, jak vytvářet rezervy, respektive spořit.
Tabulka rodinného rozpočtu by tedy měla mít minimálně pět základních sloupců. Do prvního si zapisujte všechny příjmy, a to jak mzdu, tak například alimenty, pokud vám je bývalý partner na děti posílá, dále příjmy z pronájmů, sociální dávky apod.
Druhý sloupeček by měl zahrnovat všechny pravidelné měsíční výdaje, mezi které patří například útraty za potraviny, drogerii, oblečení, provoz auta, výdaje spojené s bydlením (nájem, poplatky za služby, energie apod.), výdaje na děti či domácí mazlíčky, útraty za kulturu.
Nezapomeňte, že mezi pravidelné výdaje musíte zahrnout i splátky úvěrů či hypotéky a taky částky, které pravidelně spoříte (spořicí účet, penzijní připojištění, stavební spoření, životní pojištění apod.).
Do třetího sloupce si zapište výdaje, které utratíte jen jednou či dvakrát do roka. Vzhledem k tomu, že nepatří mezi pravidelné výdaje, na ty je třeba obzvlášť myslet, abyste ve chvíli, kdy na ně přijde řada, měli dostatek financí a nemuseli si pak půjčovat. Jedná se tedy o výdaje na dovolenou, na dárky blízkým k narozeninám či na Vánoce, platby pojistného za domácnost, auto apod.
Čtvrtý sloupeček by měl sloužit pro sumarizaci výdajů, se kterými je potřeba dopředu počítat. Jde o předpokládané výdaje například na nákup nějakého spotřebiče do domácnosti. Pokud třeba víte, že vám každou chvíli odejde pračka, měli byste si naplánovat, na kolik vás koupě nové přijde a postupně si vytvářet rezervu.
Rezervy byste měli evidovat samostatně v pátém sloupci v pátém sloupci. Získáte tak okamžitý přehled, jak na tom jste v daném okamžiku.
U zapisování musíte vydržet
Aby vám sledování vašich výdajů k něčemu opravdu bylo, abyste dokázali své finance ukočírovat natolik, že vás žádný nečekaný výdaj nezaskočí, a že zvládnete bez většího sebezapření každý měsíc ušetřit, je nutné u sledování a zapisování vydržet delší dobu.
Většina lidí totiž zpočátku přistupuje k zapisování a sledování toku peněz ve své domácnosti s velkým nadšením a předsevzetím, že vydrží a díky rozpočtu dokáže své finance zkrotit. Bohužel mnozí to po měsíci či dvou vzdají, pravidelné zapisování jim nevyhovuje, mají pocit, že je omezuje.
S podrobným zapisováním byste měli vydržet minimálně čtyři měsíce i více. Po této době je už možné zjistit, kudy vám peníze utíkají zbytečně, které výdaje můžete omezit. Díky podrobnému sledování svého finančního chování zvládnete naplánovat své výdaje na další měsíc a po jeho uplynutí pak plány můžete porovnat se skutečností.