Hlavní obsah

Někdejší hypoteční hit je na odpis. Nepomůže mu ani očekávání nižších sazeb

Když před 14 lety Češi vyhlíželi pokles úrokových sazeb hypoték, zareagovaly na to banky novinkou. Takzvané variabilní nebo také floatové hypotéky, jejichž sazba se každý měsíc mění, zprvu lidi zaujaly. Dnes klienti finančních domů doufají ve snížení sazeb také. K návratu floatových hypoték na výsluní to ale zřejmě nepovede.

Foto: Česká bankovní asociace

Hypotéky s variabilní úrokovou sazbou mají své nejslavnější roky za sebou. Část bank je dokonce vyřadila z nabídky

Článek

„Floatové hypotéky nabízíme, ale je o ně v podstatě nulový zájem, v celém portfoliu máme sotva pár desítek kusů těchto hypoték,“ uvádí Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Variabilní hypotéka mění své úročení podle aktuální situace na trhu. Odvíjí se od sazby PRIBOR, průměrné úrokové sazby, za kterou si banky půjčují peníze mezi sebou. K té si každá konkrétní banka připočítá ještě svoji marži. V případě, že jdou sazby dolů, může klient proti fixaci ušetřit. V případě, že naopak rostou, bude každý měsíc platit více než ten předchozí.

Česká spořitelna je jedna z mála velkých bank, která produkt v současné době nabízí. Také z odpovědí dalších finančních domů vyplývá, že zájem o floatové hypotéky je minimální. „Variabilní hypotéku našim klientům nabízíme. Nicméně ti aktuálně preferují hypotéky s pevnou fixací úrokové sazby,“ dodává Tereza Ryšanová, mluvčí Moneta Money Bank.

Češi si víc půjčují a hůř splácí

Finance

Část bank, která produkt v minulosti nabízela, od nich už upustila. „Nevidíme zde ani zájem ze strany klientů. Důvodem jsou nejen aktuální sazby, ale i preference Čechů mít fixovanou sazbu pro určité delší období,“ konstatuje mluvčí ČSOB pro oblast bydlení a úvěrů Monika Hořínková.

Fixace je a bude výhodnější

Z nabídky floatové hypotéky vyřadila mimo jiné také UniCredit Bank. Právě ta stála na počátku jejich nejslavnějšího období, když je v roce 2010 klientům začala poskytovat. Následně se k ní přidaly další banky a podíl floatových hypoték na trhu se dostal až k deseti procentům. Lidi motivovala hlavně snaha ušetřit v době, kdy centrální banky kvůli doznívající finanční krizi prudce snížily úroky a úvěry na bydlení zlevňovaly.

„Pak ale fixované sazby zlevnily na úroveň kolem dvou procent. V takovém případě má smysl fixovat, protože jediný směr, kam může sazba zamířit, je nahoru,“ vzpomíná na to, co trh floatových hypoték srazilo na kolena, David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance, předního zprostředkovatele hypoték v zemi.

Eim neočekává, že by se nyní měl trend obrátit. A to přesto, že ČNB postupně snižuje základní úrokovou sazbu, což se začíná odrážet i na cenách hypoték.

Floatové hypotéky podle Eima v Česku nemají tradici a klienti na ně nejsou zvyklí. Zároveň dnes není v porovnání s dobou před 14 lety jisté, že pokles hypotečních sazeb bude pokračovat. Na trhu se mluví i o tom, že kvůli vývoji na mezibankovním trhu není vyloučené ani jejich opětovné zdražení.

„Krátké peníze jsou teď nejdražší, navíc zafixovanou hypotéku můžete stále předčasně splatit prakticky bez nákladů a vyjednat si jinde lepší podmínky,“ doplňuje Eim. To se sice brzy změní, ani pak ale podle něj nebudou floatové hypotéky v porovnání s fixacemi výhodnější volbou.

Pro hypotéku je nutné znát skutečnou hodnotu nemovitosti. Jak řešit, když je nižší, než potřebujete?

Finance

Výběr článků

Načítám