Článek
Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu mezi zaměstnanci, který provedla personální agentura Randstad. Podle ní navýšení mzdy plně kompenzovalo inflaci jen třinácti procentům zaměstnanců, částečně pak pokrylo rostoucí náklady u 34 procent z nich.
Devět procent pak obdrželo jednorázovou částku. Poukázky na získání konkrétních produktů zdarma od svého podniku dostala čtyři procenta pracovníků. Třetině pak nevzrostl ani výdělek, ani nedostali například speciální prémie.
„Žádnou kompenzaci inflace ale nedostalo 41 procent žen,“ upozornil marketingový manažer Randstadu Petr Douda, podle nějž ženy obecně hodností své zaměstnavatele méně příznivě než muži.
Mzdy rostou o sedm procent, říká Jurečka
„To, jak firmy reflektovaly inflaci například navýšením mezd, je rozdílné podle regionů i podle oborů,“ okomentoval data ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Například v energetice nebo IT bylo podle něj tempo růstu mezd na úrovni inflace, někde i nad ní.
Poslední dva roky se tempo růstu reálných mezd, tedy toho, co si za ně lidé koupí, propadlo. Ale poslední dvě čtvrtletí už opět sílí. „Vidíme na datech, že mzdy rostou někde nad sedmi procenty,“ řekl ministr.
Podle průzkumu plánuje změnit v následujících šesti měsících zaměstnavatele až čtvrtina lidí. „Prvním důvodem je pocit, že nejsou dostatečně ohodnoceni, druhým lepší nabídka odjinud,“ dodal Douda.