Článek
Platba daně z nemovitosti a její termín
Do částky pět tisíc korun se daň platí najednou. „Pokud je částka vyšší, lze ji bez domluvy s finančním úřadem uhradit maximálně ve dvou splátkách. První polovina musí být uhrazena v květnovém termínu, druhá pak ve většině případů nejpozději do 30. listopadu,“ připomíná daňový poradce společnosti Kodap Vít Sedlák.
Lidé jsou o daňové povinnosti informováni tradičně formou složenky, kterou obdrží do svých poštovních schránek. Nejzazším termínem, do kdy by měla složenka doputovat do schránky, je podle Finanční správy 25. květen. To se netýká těch, kteří jsou přihlášení k zasílání informace prostřednictvím e-mailu či platí daň prostřednictvím SIPO.
Pokud je částka vyšší, lze ji bez domluvy s finančním úřadem uhradit ve dvou splátkách
Jak zaplatit daň z nemovitosti
Daň z nemovitosti lze uhradit několika způsoby. Pokud vám dorazí složenka, nejsnazší je využít bankovní převod, který zjednodušuje uvedený QR kód.
Další možností je úhrada složenky na poště, případně lze daň uhradit také osobně v pokladně finančního úřadu.
„Platbu je třeba zaslat na finanční úřad odpovídající kraji, ve kterém se vaše nemovitost nachází. Máte-li nemovitost ve více krajích, pak je třeba hradit daň na více různých účtů,“ upozorňuje Sedlák.
Aukce nemovitostí jsou stále častější. Jak nenaletět a neprodělat
Co hrozí při nezaplacení
Není-li daň z nemovitých věcí uhrazena do konce května, vzniká u finančního úřadu dluh. Ten je od čtvrtého dne po splatnosti, tedy od 4. června 2021 úročen roční sazbou 8,25 procenta. Úrok do 1000 korun za rok na jedné dani se nepředepisuje, tedy trest za pozdní úhradu nízkých částek při relativně krátkém zpoždění nehrozí.
Co však při daňovém dluhu hrozí, je exekuce. Správce daně je totiž oprávněn exekuovat dlužnou částku z účtu vedeného u některé z bank v ČR, dodává Sedlák.