Článek
Na důstojný život v penzi si častěji spoří lidé s vysokoškolským vzděláním, uvádí průzkum. Zhruba 31 procent lidí si podle něj spoří tisícovku měsíčně, 33 procent do 2500 Kč, šestnáct procent pak do čtyř tisíc. Nad pět tisíc měsíčně si odkládá osm procent a nad deset tisíc sedm procent respondentů. S rostoucím věkem přitom výše úložky roste.
Desetitisíce lidí žijí z týdne na týden a potřebují zálohy na mzdu
Dvě pětiny lidí mají jako formu zajištění na stáří penzijní spoření, 64 procent dům nebo byt, šestnáct procent akcie nebo zlato.
Odborníci přitom upozorňují, že čím dříve si člověk začne na důchod spořit, tím méně do toho musí vložit. Uspořená částka se totiž každý rok zvyšuje o úročení, takže při dlouhodobém horizontu snáze roste. Často také volí špatnou formu.
„Češi na důchod spoří až v momentě, kdy se penze blíží. To spolu s preferencí konzervativních spořicích produktů nepředstavuje nejšťastnější strategii,“ řekl Petr Mederly z Generali Investments CEE.
Z hlediska přípravy na důchod jsou dynamické investiční instrumenty nejvhodnější a nejmladší ročníky z nich díky dlouhému investičnímu horizontu mohou vytěžit nejvíce. Na druhou stranu jsou výrazně rizikové, takže se nedoporučují lidem ve vyšším věku, protože se akciové trhy mohou propadnout a trvá i několik let, než se vzpamatují a výše investice se vrátí na původní úroveň.
Déle s úsporami vydrží starší lidé
Daleko více než na stáří si lidé spoří na nepředvídané situace. „Peníze stranou si každý měsíc odkládá pro případ nečekané události nebo výpadku příjmu šest z deseti Čechů,“ uvedla bankovní asociace.
Částky jsou ovšem o něco nižší než u spoření na stáří. Čtrnácti procentům lidí by rezerva vydržela maximálně měsíc. „Častěji se to týká žen a lidí od 36 do 44 let,“ konstatovala asociace.
Čtvrtina vydrží tři měsíce, čtvrtina půl roku a třináct procent rok. Déle než rok by z rezerv přežila necelá pětina lidí. Častěji se to týká starších lidí nad 66 let věku.