Článek
„Češi na svých zahraničních cestách stále nedají dopustit na hotovost. Šest z deseti Čechů si podle průzkumu smění peníze ještě doma a na dovolené platí hotově. Nejčastěji si Češi směňují chorvatské kuny a eura,“ uvedl Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.
Na hotovost přivezenou z domova, ovšem spíše jen jako pojistku, spoléhá pětina lidí. Většinu plateb však provádějí kartou.
Necelá desetina lidí platí především bezhotovostně, z místních bankomatů si vyberou jen v případě nouze. Sedm lidí ze sta spoléhá jen na bankomaty v zemi, do které cestují.
Nejmenší počet lidí (šest procent) hotovost neřeší a platí za zboží i služby jen kartou. I tak ale obliba placení kartou obecně roste, a to jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Podle dat Sdružení pro bankovní karty loni Češi v zahraničí uskutečnili téměř 75 miliónů transakcí, což je o zhruba 22,5 miliónů transakcí více než v roce 2016.
V poplatcích se Češi nevyznají
Podobný průzkum zaměřený na platební návyky Čechů v zahraničí realizovala agentura Perfect Crowd pro společnost Twisto. Ten ukázal, že důvodem, proč u české populace dominuje hotovost, je strach z nefunkčnosti karty, vysokých poplatků i nevýhodných kurzů.
K platbám kartou v zahraničí jsou více nakloněni muži a méně se bojí i případné nefunkčnosti karet či poplatků. Toho, že jim nebude karta v zahraničí fungovat, se obává 45 procent žen, ale jen 37 procent mužů. Vysokých poplatků se obávají více než dvě pětiny žen, ale jen třetina mužů. Nevýhodného kurzu se bojí 36 procent žen a vedle toho jenom 29 procent mužů.
Průzkum ukázal, že Češi se v poplatcích, které jim banky za použití karty v zahraničí naúčtují, nevyznají. Přiznalo se k tomu 88 procent oslovených.