Článek
„Chystáme milostivé léto, které by mělo řešit otázku finančních a správních exekucí týkajících se mého resortu, například České správy sociálního zabezpečení. Chystáme se ten princip aplikovat i na pohledávky a exekuce, které vznikly v rámci plateb za sociální odvody, sociální pojištění,“ potvrdil ve čtvrtek ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Dluhy na pojistném mohou mít u ČSSZ například živnostníci nebo lidé, kteří se dobrovolně přihlásili k důchodovému pojištění a pak jej neplatili. Úřad vedl koncem loňska přes 48 000 správních exekucí.
Mělo by řešit otázku finančních a správních exekucí týkajících se například správy sociálního zabezpečení
Ministerstvo nyní připravuje paragrafové znění zákona, v příštích týdnech ho chce poslat do připomínkového řízení.
Termín, kdy by splacení dluhů na sociálních odvodech bez sankcí mělo být možné, zatím podle Jurečky není možné upřesnit. Podle Radiožurnálu by akce mohla proběhnout příští léto.
K milostivému létu se připojily i banky
Dlužníci mohou v rámci milostivého léta splatit za zvýhodněných podmínek své dluhy u zdravotních pojišťoven, státní správy a samosprávy, ale i jimi vlastněných firem typu dopravních podniků či některých dodavatelů energie.
Poprvé se akce konala na přelomu loňského a letošního roku. Nyní běží její opakování, a to až do konce listopadu. Dlužníci, kteří mají o oddlužení zájem, musí zaplatit jistinu a 1815 korun včetně DPH exekutorovi.
Podmínkou je, že jsou tyto exekuce vymáhány soudními exekutory, nikoliv ve správním řízení. A právě to podle odborníků znevýhodňuje některé dlužníky, a proto ministerstvo práce připravuje vlastní úpravu.
Jak už Právo informovalo dříve, obdobnou akci připravuje i ministerstvo financí. Týkat se má exekucí u nedoplatků na daních či některých poplatcích u celní správy, nikoliv však cel, které vede stát svými vlastními silami, a ne prostřednictvím soudních exekutorů.
Zdravotnictví loni zaplatilo 3,6 milionu za exekuce. Nezajistilo přístup k informacím
Dlužníkům by zde mělo být odpuštěno příslušenství daně, kterým se míní úrok z prodlení nebo jeho obdoba, úrok z posečkané částky, exekuční náklady a náklady řízení, nikoliv však penále či pokuty.
Resortem financí připravená akce zcela bez zaplacení odpustí i bagatelní nedoplatky do 200 korun, a to bez ohledu na jejich druh. V případě daně z nemovitých věcí bude tento limit činit 30 korun.
Také iniciativa ministerstva financí by měla proběhnout až někdy v příštím roce.