Článek
Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Amazon provedla agentura Ipsos. Úspory se v dopravě do zaměstnání snaží aktuálně hledat 18 procent z dotázaných Čechů. A to ať už se jedná o levnější druh dopravy, sdílenou dopravu například s kolegy či známými, anebo možnost více pracovat z domova.
Čtvrtina dotázaných pak uvedla, že už v této chvíli využívá ten nejlevnější možný způsob dopravy, který může.
Daň z nemovitosti lidi šokovala, platí i pětkrát víc než loni
Nejvíce Čechů, 58 procent, dojíždí do práce pětkrát až šestkrát týdně. Sedmnáct procent pak třikrát až čtyřikrát, vyplynulo z výsledků průzkumu.
Čtrnáct procent pak nedojíždí vůbec. Buď pracují z domova, nebo mají pracoviště v docházkové vzdálenosti. Přímo z domu pracují nejčastěji zaměstnanci z Olomouckého a Pardubického kraje.
Téměř dvěma pětinám trvá cesta do půl hodiny, necelé třetině pak do hodiny. Dvě procenta dojíždějí déle než dvě hodiny.
Jihočeši chodí pěšky
Z průzkumu Amazonu dále vyplynulo, že Češi volí pro dopravu do práce nejčastěji vlastní motorové vozidlo, MHD anebo chůzi pěšky. Pokud se jedná o výběr dopravního prostředku, mezi nejdůležitější faktory patří časová flexibilita, finanční náklady a rychlost. Podstatnou roli ale hraje také lokální dostupnost a pohodlnost. Nejméně důležitým faktorem je ekologie.
Anketa
Výrazně nejčastěji využívají městskou hromadnou dopravu v hlavním městě, kde se jejím prostřednictvím do práce dopravují téměř tři čtvrtiny lidí. Naopak vlastní motorové vozidlo v Praze využívá nejméně zaměstnanců ze všech krajů, jen 22 procent.
Prvenství v pomyslném žebříčku chození pěšky do práce drží se 37 procenty Jihočeši. V Karlovarském kraji více než čtvrtina lidí jezdí do zaměstnání na kole nebo koloběžce. Nejvíce lidí zde také využívá sdílenou dopravu, tedy společnou jízdu autem se spolupracovníky nebo známými.