Článek
Podle České asociace pojišťoven už několik let pojišťovny registrují zvýšený počet případů o pojistné podvody dokonce i u životního pojištění, kde „často dochází k velmi kuriózním případům sebepoškozování“.
Podvody dál porostou
„V roce 2009 jsme v rámci úrazového pojištění evidovali třináct pokusů o pojistný podvod s celkovou částkou téměř sedmi miliónů korun. Z tohoto počtu bylo již sedm případů jako podvod prokázáno, zbývající jsou stále řešeny. Očekáváme ale, že počty pokusů o podvod budou dále stoupat,“ sdělil Právu Michal Hazi z Pojišťovny České spořitelny.
Nárůst počtu pokusů o pojistné podvody v pojištění osob registruje i pojišťovna Uniqa. „Zpravidla jde o úrazy, výplatu denních dávek za léčení, a o případy, kde hraje roli vědomé zamlčení předchozích diagnóz nebo zdravotních obtíží. Často zde participují i lékaři, kteří sepisují hlášení do pojišťovny,“ řekla Právu Eva Svobodová z Uniqa pojišťovny.
Pojišťovny přitvrzují
U plnění z úrazového pojištění nebo pojištění proti zdravotním následkům jsou pojišťovny v praxi velmi tvrdé. Často peníze nevyplatí s tvrzením, že člověk musel o zdravotních potížích, které ho dohnaly třeba až ke komplikované operaci kolena s následnou roční rekonvalescencí, vědět už před uzavřením pojistky.
Lidem se pak jen velmi obtížně dokazuje, že to tak není, protože před vyhrocením potíží většinou nevěnují tolik pozornosti svému zdraví a především potřebné lékařské dokumentaci.
Jde často i o statisícové částky a vleklé tahanice – pacient doufá, že když si platil několikatisícové úrazové pojištění ročně, tak bude po operaci s dlouhodobými následky částečně finančně zajištěn. V některých případech tomu tak ale být nemusí.