Článek
Pouze každý šestý účastník aktuálního průzkumu portálu Ušetřeno.cz, kterého se zúčastnilo více než 1200 Čechů, uvedl, že si do svých novoročních předsevzetí zahrnuje i lepší hospodaření s penězi.
Nejčastěji plánují, že přestanou utrácet za zbytečnosti a naopak si budou spořit a odkládat peníze z výplaty stranou. Mezi další častěji zmiňovaná předsevzetí patří důslednější vedení přehledu výdajů. Češi si též předsevzali, že v obchodech se při nakupování budou striktně držet nákupního seznamu, dále pak sníží výdaje za alkohol a cigarety. Mezi finanční předsevzetí patří i změna banky.
Češi měsíčně spoří desetinu příjmů. Jejich úspory rostou nejvíce ve střední Evropě
„I když 71 procent dotázaných uvedlo, že se jim daří svá finanční předsevzetí dodržovat, 30 procent z nich je poruší během prvních tří měsíců a čtvrtina z nich si své plány pokazí do půl roku,“ shrnul výsledky průzkumu Daniel Gorol z portálu Ušetřeno.cz a dodal: „Nejméně se respondentům daří dodržet předsevzetí týkající se odkládání peněz z výplaty, jak potvrdila čtvrtina z nich. Ostatní pak nejrychleji poruší svůj slib, že přestanou utrácet za zbytečnosti a také za alkohol a cigarety.“
Chybí pevná vůle
K dodržení předsevzetí Čechům nejčastěji chybí pevná vůle. Důvodem jsou i nečekané výdaje či přehodnocení finančních plánů. Navzdory svým novoročním plánům se lidé často dostávají do potíží jednoduše proto, že si nevedou žádný rozpočet a nemají přehled o svých výdajích.
Sledování příjmů a výdajů přitom podle odborníků představuje základ finanční stability v rodině. K tomu, aby měli své výdaje pod kontrolou, dotázaní technologické pomůcky v mobilu až na výjimky nevyužívají, jak potvrdily čtyři pětiny oslovených.
Polovina domácností nesleduje své příjmy a výdaje
Důvodem, především pak u starších lidí, je absence chytrého telefonu. Případně o podobnou aplikaci nemají zájem, protože si přehled o výdajích vedou například v papírové podobě nebo v počítači. Pro pětinu dotázaných je největší překážkou strach z nedostatečné bezpečnosti takové aplikace.