Článek
Podle reformního návrhu si lidé připlatí za pobyt v nemocnici. Zatímco dnes za jeden den na lůžku zaplatí 60 korun, nově to bude o 40 Kč více.
Stokorunový poplatek se navíc nezapočítává do ročního limitu, po jehož dosažení zdravotní pojišťovny vrací případný přeplatek. Zvýšení ceny hospitalizace se tedy v plné míře dotkne také dětí a důchodců, pro které je roční limit snížen z pěti tisíc na 2500 Kč.
Vyzrát na regulační poplatek za pobyt v nemocnici je možné díky speciálním pojistkám. U nich totiž pojišťovny vyplatí za každý den hospitalizace jako náhradu smluvenou částku. Roční cena pojistky se pohybuje v řádech stokorun.
Po Hegerově reformě by pojišťovny měly přestat proplácet levné léky. Týkat by se to mělo medikamentů s cenou do 60 korun, které by si lidé nově hradili v plné výši.
Poplatek za návštěvu lékaře by měl zůstat na současných 30 Kč. Připlatit si však lidé nejspíše budou muset za návštěvu specialisty, pokud k němu půjdou bez navštívenky od praktického lékaře. Přesná cena by se přitom měla odvíjet od zaměření specialisty.
Lidé ušetří na receptech
S reformou by měli lidé také ušetřit. Zatímco nyní musí platit za každou položku na receptu, nově by měli hradit jen jednotnou sumu 30 Kč za recept.
Navrhované změny počítají s tím, že bude sám pacient moci volit mezi standardní a nadstandardní péčí. Za lepší materiál nebo pomůcky si lidé jednoduše připlatí.
Reforma také změní způsob čerpání nemocenské. U ní budou nadále první tři dny nehrazené, vyplácet by jí však měl zaměstnavatel vyplácet tři týdny, místo současných dvou.
Původně plánoval Heger zavést zpoplatnění obyčejných zubních amalgámových plomb. Vyřazení plomb z pojištění se ale nelíbilo některým politikům z ODS, a tak ministr zdravotnictví nakonec od návrhu upustil. [celá zpráva]