Článek
Nejvýhodnější jsou ty moderní, vybavené LED diodami. „Pokud svítí šest hodin denně po dobu dvou týdnů, spálí necelých 600 wattů, což odpovídá přibližně 4,50 koruny,“ propočetl portál Ušetřeno.cz. Starší řetězy s běžnými žárovkami mívají spotřebu zhruba o řád vyšší, domácnost u nich může za vánoční atmosféru zaplatit až padesátikorunu.
Podobně energeticky náročné je také vlastnoruční pečení cukroví. Dejme tomu, že domácnost chystá šest druhů, z nichž každý v elektrické troubě stráví v průměru něco přes hodinu. „Dohromady tedy trouba běží sedm hodin, plus pár minut práce s mixerem a kuchyňským robotem, to dělá necelých 80 korun za elektřinu. Dvě hodiny pečení kapra pak vyjdou na zhruba 15 korun, smažená ryba na něco kolem dvou korun,“ uvedl portál.
Ušetřit lze za teplo
Nesrovnatelně vyšší výdaje ale lidé mívají za vytápění, které k zimnímu období bezesporu patří. Právě zde lze přitom dosáhnout větších úspor než na cukroví či světýlkách na stromku. Každé snížení teploty o jeden stupeň přispěje k úspoře přibližně šesti procent nákladů. A snížením o tři stupně ušetří domácnost bydlící v rodinném domě dokonce 3 MWh plynu neboli 6000 korun za rok, uvedl portál.
K tomu přitom není třeba se každé ráno probouzet do teplot nad bodem mrazu, stačí omezit teplotu v obývacím pokoji na 20 či 21 °C, v ložnici na 15 až 17 stupňů, a chodbu raději ani nevytápět, dokud v ní teplota nezačne klesat výrazněji pod 15 stupňů.
„K dosažení kompromisu mezi teplem a peněženkou si lze pomoci i několika jednoduchými triky. Patří mezi ně pořízení termostatických regulovaných hlavic, které umožňují nastavit nejrůznější programy vytápění včetně minimálního v době, kdy v domě či bytě nikdo není. Nebo krátké větrání s vytvořením silného průvanu,“ uzavřel Tomáš Vrňák, energetický analytik Ušetřeno.cz.