Článek
Investice do podílových fondů loni dosáhly historické úrovně a české domácnosti se tak přiblížily standardu zemí západní Evropy. I tak devět z deseti dotazovaných neví, co pojem kolektivní investování vlastně znamená, případně z nabídky zvolilo chybnou odpověď.
Necelá pětina (17 procent) dotazovaných je například přesvědčena, že jde o investování většího počtu individuálních investorů na společný bankovní účet.
Dalších téměř osm procent Čechů pak míní, že principem kolektivního investování je využití více investičních nástrojů či forem dohromady, tedy například investice do akcií, zlata, uměleckých sbírek a nemovitostí, ukázal průzkum, který realizovala investiční skupina Pioneer Investments (PI) ve spolupráci s agenturou STEM/MARK
Více než šest procent lidí si pod pojmem kolektivní investování představuje společné zhodnocování úspor sdružení občanů pod vlastní právní formou. Co skutečně kolektivní investování je, ví jen každý desátý Čech.
Tři pětiny lidí nemají představu vůbec žádnou.
„V České republice se kolektivní investování začalo rozvíjet až v 90. letech minulého století a v samých začátcích mělo pro řadu lidí punc něčeho exkluzivního, co si mohou dovolit jen bohatí anebo ti, kdo investování rozumí. Jak je vidět, zažité obavy a s tím i určitá neznalost v lidech přetrvávají. A to i přesto, že dnešní trh nabízí investiční produkty, které jsou široce dostupné, transparentní a srozumitelné, a ze strany potenciálního investora nevyžadují žádné zvláštní dovednosti,“ zmínil Petr Šimčák ze společnosti PI.
Kolektivní investování šetří čas
Podle Šimčáka však kolektivní investování šetří čas a umožňuje zhodnocovat peníze i těm, kdo nechtějí sami rozhodovat o tom, jaké cenné papíry nakoupit, nebo nemají dostatečné finanční zdroje pro nákup jednotlivých titulů do svého investičního portfolia.
Nejběžnějším typem kolektivního investování jsou otevřené podílové fondy. Mezi jejich výhody patří mimo jiné široké spektrum investičních strategií, z nichž je možné vybírat v souladu s cíli a rizikovým profilem klienta, diverzifikace rizika či například vysoká likvidita.