Článek
Co v takovou chvíli dělat? Mluvčí Energetického regulačního úřadu Jan Hamrník doporučuje zaslat dodavateli písemnou výzvu k uhrazení přeplatku.
„Pokud na ni nereaguje, můžeme si dluh odebírat ze záloh na základě takzvaného úkonu započtení. Oznámíme dodavateli, že zálohu neuhradíme, protože vůči ní započítáváme dluh či část dluhu představovaného přeplatkem,“ sdělil Právu Hamrník.
Vymáhání celého přeplatku je podle něj možné pouze exekucí soudním exekutorem nebo soudem. K exekuci je nutné disponovat exekučním titulem, většinou rozhodnutím o přiznání pohledávky.
„Toho se může zákazník domáhat u soudu prostřednictvím žaloby, domácnost odebírající elektřinu a plyn mimo rámec podnikatelské činnosti navíc u regulačního úřadu v rámci návrhu na spor, který je mimosoudní obdobou žaloby,“ doplnil mluvčí.
Kdy zrušit smlouvu
Neuhrazený přeplatek ve větší výši zároveň znamená porušení smlouvy ze strany dodavatele, což zákazníkovi umožňuje od ní odstoupit. Odstoupení od smlouvy je účinné okamžikem doručení dodavateli, tudíž je potřeba mít už smlouvu s novým obchodníkem. Pohledávka dál trvá. Není to tedy tak, že při odchodu od dodavatele zanikají jeho závazky a povinnosti.