Článek
Nemocenská je vcelku běžná dávka, kterou zná většina zaměstnanců i ti podnikatelé, kteří si ji dobrovolně platí. Slouží k finančnímu zabezpečení v době, kdy nemohou kvůli nemoci, karanténě nebo úrazu pracovat.
„Existují ovšem situace, kdy člověk nárok na dávku nesplní anebo způsobí svým činem její krácení,“ informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která výběr nemocenského pojištění i výplatu peněz provádí.
Zdravotní pojišťovny přispějí dětem na sport, tábory i školy v přírodě
Výši nemocenského lze ze zákona zkrátit o padesát procent ve třech případech. Prvním je ten, kdy si člověk přivodí dočasnou pracovní neschopnost vlastním zaviněním ve rvačce, vzájemném napadení nebo fyzickém střetu osob. „Výjimkou je sebeobrana nebo pomoc napadenému,“ uvedla ČSSZ.
Druhým je ten, kdy je nemoc nebo úraz bezprostředním následkem opilosti nebo drog. „Třetím je situace, kdy si pojištěnec přivodí dočasnou pracovní neschopnost při spáchání úmyslného trestného činu nebo úmyslně zaviněného přestupku,“ dodala ČSSZ.
Ke krácení nemocenské nebo k jejímu odebrání může dojít i tehdy, když její příjemce poruší léčebný režim nebo nespolupracuje při kontrole toho, zda jej plní. Pak může být dávka zkrácena nebo odebrána, a to až na sto kalendářních dní.