Článek
V posledních měsících inflace nabírá na intenzitě, zdražuje téměř vše. Její dopady, které musejí lidé nějakým způsobem řešit, postihly podle průzkumu zhruba polovinu oslovených.
Život rodin zdraží měsíčně o tisíce
Zhruba každý třetí je nucen si přivydělávat, častěji lidé přivýdělek řeší formou občasných brigád, ale i druhou prací.
„Trh práce teď nabízí ideální příležitost ke změně, firmy nové lidi intenzivně hledají, a dokonce jsou připravené nabídnout i vyšší mzdy,“ doplnil František Boudný ze společnosti Předvýběr.cz.
Každý devátý respondent je nucen sáhnout do úspor a zhruba desetina lidí se rozhodla změnit práci a finančně si tak přilepšit. Někteří musejí svou situaci řešit půjčkou, čtyři lidé ze sta si půjčí od banky, tři procenta pak od někoho z příbuzných.
Se zvýšením platů příliš nepočítají
Každý druhý pracující oslovený v průzkumu nemá potuchy, zda dostane letos přidáno. Více než čtvrtina rovnou přiznala, že ne.
Učitele dvě procenta zklamala
Podle mínění lidí se dočká zvýšení mzdy jen necelá čtvrtina lidí. S výraznou částkou navíc však nepočítají. Nejčastěji se firmy chystají přidávat do tří procent, zmínila každá jedenáctá, osm ze sta pak zvýší zaměstnancům plat v rozmezí od tří do pěti procent.
Pro oslovené je však navýšení platu nedostatečné, představovali by si vyšší růst. Aby jejich životní úroveň zůstala zachovaná, každý pátý by požadoval zvýšení o pět až sedm procent, každý šestý pak o pět až deset procent. „V mnoha profesích jsou takové požadavky splnitelné,“ uvedl Boudný.
Průměrná mzda vzrostla, lidé si ale o moc víc koupit nemohou
Čtvrtina bez úspor
Téměř čtvrtina lidí nemá žádné úspory, pětina má rezervu zhruba ve výši tří platů, a téměř shodný počet pak ve výši ročního platu nebo více.
Největší finanční zátěž v současnosti pro oslovené představuje bydlení, zmínila třetina, dále pak výdaje za jídlo (24 procent) a energie (22 procent).
Nejčastěji si lidé kvůli šetření plánují odpustit dovolenou (34 procent), koupi auta (22 procent) a pořízení nebo rekonstrukci bydlení (17 procent).