Článek
Celková dlužná částka se blíží 27 miliardám, informoval Právo tajemník Solusu Jan Stopka.
Meziroční nárůst počtu nových dlužníků sice podle něj činil ke konci května sedm procent, současně ale i přibývá lidí, kteří své dluhy už vyrovnali.
Nesplácí i více než 51 tisíc firem
„Prověřování žadatelů o úvěr či jinou službu je dnes nutností. Pro spotřebitele, kteří mají problém se splácením svých aktuálních závazků, je tak mnohem těžší dostat další službu. To by je mělo motivovat k tomu, aby své závazky po splatnosti co nejdříve vypořádali,“ uvedl k tomu Stopka.
Jak dodal, letos i proto bylo uhrazeno již více než 134 tisíc dluhů. V posledních třech letech pak lidé vyrovnali 566 585 ze zhruba 1,65 miliónu porušených závazků, které registr eviduje.
Vyšší nárůst počtu prohřešků lze nyní podle Stopky sledovat v databázi schraňující finanční prohřešky podnikatelských subjektů. Počet záznamů o nesplácených závazcích stoupl v květnu meziročně o 18 procent na 68 tisíc, týkají se tak již přes 51 tisíc firem. Dlužná částka dosahuje v tomto případě téměř tří miliard Kč.
Na dlužníky si posvítí také pojišťovny
Solus sdružuje třicítku firem – mezi nimi leasingové a úvěrové společnosti, banky, stavební spořitelny, mobilní operátory, dále dodavatele energií či velkoobchodní řetězce. Podle informací Práva by k nim brzy měly přibýt i pojišťovny.
Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví informaci o existenci dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována tři roky. Data se v databázi shromažďují pouze se souhlasem zákazníků.
Banky, spořitelny a leasingové a splátkové společnosti si ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky také v bankovním a nebankovním registru, které provozuje společnost CCB – Czech Credit Bureau.
Také podle jejích údajů počet lidí neschopných splácet své dluhy stoupl. Projevilo se to mimo jiné i v nárůstu takzvaných osobních bankrotů. Loni jich bylo 2500 – třikrát více než o rok dříve – a i letos jejich počet rychle roste.