Článek
Ke společnému hospodaření s penězi v českých rodinách lidé přistupují různě, ukázal průzkum agentury Ipsos pro společnost Provident Financial. Nejčastěji, což uvedla téměř polovina oslovených, mají manželé oddělené účty, avšak o tom, jak jejich partner s penězi nakládá, mají víceméně přehled. Čtvrtina partnerů či manželů má bankovní účet společný a kombinaci osobního a společného účtu, ze kterého odcházejí společné platby, pak fandí každý desátý. Necelá pětina o partnerově hospodaření nemá žádný přehled.
Dluhy za manželství jsou společné
Ve třech ze čtyř manželství lidé diskutují o tom, zda si vezmou úvěr, sjednají si kreditní kartu či třeba povolené přečerpání účtu. Oproti tomu čtvrtina Čechů ke svému partnerovi již takto otevřená není, necítí potřebu ho předem informovat o plánovaných finančních závazcích.
„Lidé by měli pamatovat, že většina dluhů vzniklých za dobu manželství se stává součástí společného jmění manželů. Ve většině případů tedy za tyto dluhy ručí oba manželé. Je tedy nejen etické, ale i právně závazné svého manžela či manželku o záměru zadlužit se informovat předem,“ upozornil Lubomír Brůha z Providentu.
Průzkum ale také ukázal, že partneři se navzájem umějí podržet, pokud se jeden z nich dostane do problémů s dluhy. Tři pětiny oslovených zmínily, že v případě, kdy by do manželství nečekaně vstoupily partnerovy dluhy, by danou situaci řešily společně. Pouze osm ze stovky oslovených by svého životního partnera nechalo, ať si je vyřeší sám, dva lidé ze sta by podali žádost o rozvod.
Anketa
Hádky kvůli penězům
Podle průzkumu je více než sedm procent manželství negativně ovlivněno finanční nouzí, dalších 22 procent párů sice nestrádá, ale i u nich nedostatek peněz občas vyvolává spory.
„Současné ekonomické výzvy vzbuzují obavy i u rodin se stabilními příjmy. Pro manželství, která s rodinným rozpočtem bojovala už před inflací a zdražováním, může být řešení budoucích výdajů u ještě tenčího rodinného rozpočtu obrovským stresorem,“ upozornila Kateřina Brikciová, psycholožka společnosti Dirivitu.
Zbytečné, neuvážené nákupy za oblečení, elektroniku či třeba kosmetiku bývají spouštěčem rodinných konfliktů ve více než čtvrtině domácností.
Shodně jsou ve 13 procentech domácností důvodem hádek vynaložené náklady za návštěvy restaurací a hospod či barů, resp. pak za cestování a dovolené. Kvůli nedoplatkům za energie se hádají v každé deváté domácnosti.