Článek
„Výše kapesného se snižuje s tím, v jak velkém místě středoškoláci žijí. Zatímco ve městech nad 100 000 obyvatel dávají rodiče svým potomkům ve věku 15 až 19 let průměrně 698 korun za měsíc, v obcích od 5000 do 20 000 obyvatel je to o sto korun méně,“ informovala STEM/MARK.
V případě menších obcí do pěti tisíc obyvatel dostává téměř polovina středoškoláků na kapesném do 350 korun měsíčně.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Od 350 do 700 korun dávají rodiče 28 procentům svých potomků a víc než 1000 korun dostává za měsíc jen desetina studentů.
V Praze je ovšem situace jiná. Kapesné do 350 korun dostává jen šest procent školáků. Téměř 59 procentům rodiče platí 350 až 700 korun za měsíc.
Víc než 17 procent pražských středoškoláků má kapesné přes 1000 Kč měsíčně. Průměrná výše kapesného v hlavním městě je 976 korun, v Čechách 558 a na Moravě 731 Kč.
„Bereme-li v potaz vyšší ceny ve větších městech, můžeme říci, že mladí z nejmenších měst si žijí vlastně nejlépe,“ konstatují autoři průzkumu.
Mladí by chtěli až dvakrát více
Představa mladých o adekvátní výši kapesného se s představou rodičů neshoduje. Podle průzkumu je vytoužená částka až dvakrát vyšší, než kolik reálně od rodičů dostávají, a to bez ohledu na velikost obce či města, kde žijí.
Mladí do 19 let většinou stále bydlí u rodičů, takže jim odpadá starost o náklady na bydlení a stravu.
Kapesné používají pouze pro osobní potřebu. Nejčastěji z něj platí jídlo a posezení s přáteli.
Může se vám hodit na službě Firmy.cz:
- Průzkum provedla společnost STEM/MARK