Článek
Zaměstnavatel musí zaměstnanci určit čerpání dovolené tak, aby ji mohl vyčerpat v daném kalendářním roce, za který mu náleží.
I když udělení dovolené určuje zaměstnavatel, měl by však přitom přihlížet jak k provozním potřebám firmy, tak k oprávněným zájmům zaměstnance. Zákoník práce zaměstnavatelům stanoví povinnost mít na daný kalendářní rok připravený plán čerpání dovolené.
Ve většině případů pak právě zaměstnavatel rozhoduje o poskytnutí dovolené, a může ji dokonce zrušit nebo z ní zaměstnance odvolat, a to i v případě, kdy volno zaměstnanci již prokazatelně schválil.
Pět tipů, jak cestovat na dovolenou s malými dětmi
Dovolenou si zaplaťte až po jejím schválení
Rozhodně se vám vyplatí ještě před úhradou zálohy či plné ceny zájezdu, dopravy nebo ubytování mít v ruce zaměstnavatelem schválené čerpání dovolené ve vámi požadovaném termínu.
„Až v okamžiku, kdy zaměstnavatel termín dovolené prokazatelně schválí či určí, je vhodné hradit jakékoliv náklady na dovolenou, jelikož teprve od tohoto okamžiku za náklady případně zrušené dovolené zaměstnavatel odpovídá,“ upozornila Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.
Kdy vám může zaměstnavatel dovolenou zrušit?
Mohou nastat situace, kdy i schválenou dovolenou vám zaměstnavatel nakonec nebude moci poskytnout, či vás z ní dokonce bude muset odvolat.
„Zaměstnavatel má právo zaměstnanci zrušit dovolenou kdykoliv,“ upřesnila Hekšová. Dále uvedla: „Nemůže však takto postupovat zlomyslně nebo bezdůvodně, mělo by se jednat o zcela výjimečné situace.“
Mezi takovéto zcela výjimečné situace patří například vážné a náhlé provozní okolnosti, které jsou ve svém řešení vázány na zaměstnance zrovna čerpajícího dovolenou. Zrušení dovolené zaměstnanci by tak mělo být až tou poslední možností, ke které by měl zaměstnavatel přistoupit.
Na druhou stranu ale zaměstnanec není v žádném případě povinen být během své dovolené tzv. na příjmu, resp. k zastižení. V praxi proto může být velmi problematické doručit mu příkaz zaměstnavatele k ukončení dovolené.
Nárok na dovolenou |
---|
Základní výměra dovolené v podnikatelské sféře činí čtyři týdny. |
V nepodnikatelské sféře (například státní zaměstnanci) je délka dovolené pět týdnů. |
Učitelé mají nárok na osm týdnů dovolené. |
Od roku 2021 se výměra nároku na dovolenou udává v hodinách. |
Pokud má váš pracovní týden 40 hodin, máte v případě nároku na čtyřtýdenní dovolenou možnost čerpat volno v délce 160 hodin (40x4). |
Pokud pracujete například na poloviční úvazek, v případě výměry dovolené čtyři týdny máte nárok na 80 hodin dovolené (20x4). |
Dobu dovolené určuje zaměstnavatel, přičemž termín dovolené musí oznámit písemně alespoň 14 dnů předem. |
Zaměstnanec má také právo na alespoň dva týdny dovolené vcelku. |
Náhrada nákladů je na zaměstnavateli
„Pokud zaměstnavatel změní dobu čerpání dovolené nebo zaměstnance z dovolené přímo odvolá, musí mu pak také nahradit náklady, které zaměstnanci bez jeho zavinění vznikly,“ upozornila ředitelka dTestu.
Jestliže vám zaměstnavatel již zaplacenou dovolenou zruší, je jeho povinností proplatit vám celou částku, kterou jste za dovolenou uhradili, popřípadě storno poplatky za zrušení zájezdu, náklady na pojištění a další související prokazatelné náklady. Zaměstnanec je povinen tyto náklady zaměstnavateli prokázat prostřednictvím dokladů o zaplacení.
Jestliže zaměstnavatel odvolá zaměstnance z dovolené a je předpoklad, že se dotyčný na dovolenou ještě bude vracet, musí mu zaplatit obě cesty.
Proti zrušení dovolené se můžete bránit
Budete-li mít podezření, že zaměstnavatel právo na zrušení vaší dovolené zneužil, můžete podat podnět na příslušný inspektorát práce.
Také v případě, že zaměstnavatel neuhradí zaměstnanci prokazatelné náhrady nákladů, je pak zaměstnanec oprávněn domáhat se náhrady nákladů soudní cestou.