Článek
Z honoráře je odvedena 15procentní srážková daň a autor nemá žádné daňové starosti a může svého zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně.
Navíc je autor zdravotně, důchodově a nemocensky pojištěn ze zaměstnání.
„Autorské honoráře nad 10 000 Kč měsíčně jsou však vyplaceny v plném rozsahu a autor si je musí sám zdanit a odvést z nich sociální a zdravotní pojištění,“ upozorňuje daňová expertka Mazars Gabriela Ivanco.
Jak daní za loňský rok důchodci
Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti formou autorské a umělecké činnosti se může vyplatit vstup do měsíčního paušálního daňového režimu. V řadě případů tomu tak je, neboť autoři a umělci mají nárok pouze na 40% výdajový paušál, zatímco ostatní živnostníci na 60%, a při výkonu zemědělské nebo řemeslné činnosti dokonce na 80% paušál.
Honoráře nad 10 000 Kč měsíčně jsou vyplaceny v plném rozsahu a autor si je musí sám zdanit
„Paušálními měsíčními platbami jsou splněny všechny daňové závazky. Je však vždy nutné se přihlásit do desátého ledna daného zdaňovacího období,“ doplňuje Ivanco.
Autoři a umělci mají většinou skutečné výdaje nízké, a proto pro stanovení základu daně často výdajový paušál volí, přestože mají oproti živnostníkům nejnižší sazbu. Nad rámec paušálu již nelze uplatňovat žádné další výdaje. Maximální částka výdajů může být při využití 40% výdajového paušálu 800 000 Kč.
Jaké jsou hlavní novinky v daňovém přiznání
Uplatnění výdajového paušálu má vliv i na výpočet sociálního a zdravotního pojištění, pokud je skutečný vyměřovací základ vyšší než minimální vyměřovací základ, tak se povinné pojistné za rok 2023 vypočítá z poloviny daňového základu.
V praxi mají autoři během roku od stejného vydavatele některé měsíční honoráře do 10 000 Kč a jiné nad tuto částku. Do daňového přiznání se pak uvádí jen honoráře nad 10 000 Kč.
Od vydavatele je vhodné si pro případ kontroly vyžádat potvrzení o vyplacených honorářích, ze kterého je patrné, kdy byla odvedena srážková daň.
Na co nezapomenout v daňovém přiznání
Autoři a umělci jako OSVČ vyplňují vždy klasické čtyřstránkové daňové přiznání, a to včetně přílohy číslo jedna, kde si vypočtou dílčí základ daně ze samostatné výdělečné činnosti. V příloze číslo jedna přiznání je potřeba zaškrtnout, zdali jsou výdaje uplatněné výdajovým paušálem, či nikoliv.
Při uplatnění výdajového paušálu je výpočet dílčího základu daně poměrně jednoduchý. Vypočtený dílčí základ daně z přílohy číslo jedna v řádku 113 se následně uvede v řádku 37 klasického daňového přiznání.
Co se týká částky v příloze číslo jedna, v řádku 101 se uvádí součet obdržených autorských honorářů během roku 2023 a v řádku 102 roční výdaje, zpravidla 40 % z řádku 101. V řádcích 104 a 113 se pak píše dílčí základ daně ze samostatné výdělečné činnosti, tedy rozdíl řádků 101 a 102.
Odpočty a slevy
Roční daňový základ si mohou autoři a umělci snížit za stejných zákonných podmínek jako ostatní daňoví poplatníci, nezdanitelné položky jsou upraveny v § 15 zákona o dani z příjmů a uvádí se do řádků 46 až 54 daňového přiznání.
V praxi mají autoři měsíční honoráře velmi rozdílné a v některých měsících nedostanou dokonce žádný honorář. Značně nerovnoměrné platby během roku nemají vliv na odpočty a slevy. „Všichni autoři a umělci uvedou v řádku 64 daňového přiznání slevu na poplatníka 30 840 Kč, i když autorské honoráře nedostávali pravidelně každý měsíc,“ říká Gabriela Ivanco z Mazars.
Potvrzení o honorářích od vydavatele se k přiznání nepřikládají. „Slouží jako doklady pro případnou kontrolu,“ dodává expertka.