Článek
„V roce 2021 se větší rizikovost klientů a oslabená ekonomika promítne do úrokových sazeb, které budou pozvolna růst. Nečekejme ovšem žádné dramatické zdražování úvěrů na bydlení. V prvním pololetí se budou úrokové sazby hypoték pohybovat nejspíše v rozmezí dvou až tří procent,“ uvedla finanční specialistka z Hyponamiru.cz Veronika Hegrová.
Byty ve velkých městech zdražily o víc než 10 procent
Ke zdražení komerčních úvěrů, nejen hypoték, by vedlo především to, pokud by zvedla své úrokové sazby Česká národní banka. To, že k tomu v letošním roce dojde, se nedá vyloučit. Podle většiny členů bankovní rady ČNB se totiž ekonomický vývoj aktuálně obrací spíše k potřebě méně uvolněné měnové politiky, tedy k růstu úrokových sazeb ve střednědobém horizontu.
Češi si loni vzali hypotéky za 200 miliard
První prognóza, nad kterou bude moci rada vést zásadnější debatu o budoucím směřování měnové politiky, ale bude podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka až na začátku května. Na posledním měnovém jednání v prosinci nechala bankovní rada ČNB úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba tak zůstala na 0,25 procenta.
O cenách rozhodují i zákazníci
Na hypotečním trhu působí mnoho hráčů vzájemně si konkurujících, o cenách hypoték tak do jisté míry budou rozhodovat i sami zájemci o úvěry na bydlení.
Pokud bude zájem o hypotéky stejně velký jako loni, banky nejspíše postupem času promítnou nárůst ceny zdrojů do cen hypoték a ty začnou zdražovat, soudí odborníci ze společnosti Golem Finance. V opačném případě, propadne-li se poptávka, soupeření o nové klienty se přiostří a zvyšování sazeb bude pro banky mnohem těžší, takže ceny hypoték by mohly ještě nějakou dobu stagnovat.
„V tuto chvíli je však s ohledem na vývoj ceny zdrojů určitě lepší počítat spíše s růstem úrokových sazeb,“ uvedl Libor Vojta Ostatek, ředitel Golem Finance.