Článek
Příspěvky zaměstnavatelů na stravování zaměstnanců, ať už ve formě zvýhodněného závodního stravování či stravenek, patří dlouhodobě mezi nejrozšířenější benefit. V České republice je aktuálně využívá 1,5 milionů zaměstnanců.
Používání stravenek, ať už ve formě stravenkové karty, jejíž obliba vzrostla během probíhající pandemie koronaviru, nebo papírových poukázek, se řídí zákoníkem práce a zákonem o daních z příjmů a pro zaměstnavatele jsou daňově uznatelným nákladem.
Koronavirus zamával i s benefity. Firmy budou při jejich poskytování opatrnější
V letošním roce si firmy odečtou z daní nejvíce, pokud zaměstnancům pořídí stravenky v hodnotě 137 korun.
„Zákon o dani z příjmů umožňuje firmám odečíst si z daní maximálně 55 procent z ceny stravenky. Zbývající část doplácí zaměstnanci, firmy ale pochopitelně mohou svým lidem uhradit i vyšší částku, ovšem už bez slevy na dani,“ poznamenala Tereza Knířová ze společnosti Sodexo Benefity.
Jak dále upozornila, jsou stravenky právě díky daňovému zvýhodnění až o polovinu výhodnější, než kdyby zaměstnanci dostali o stejnou částku vyšší mzdu.
Letos o šest korun více
Hodnota daňově nejvýhodnějších stravenek se rok od roku zvyšuje, letos je o šest korun vyšší než v roce 2020, kdy činila 131 korun (např. v roce 2019 to bylo 123 korun, v roce 2018 pak 118 korun).
„Průměrná cena oběda dosáhla v roce 2020 téměř 140 korun, optimální stravenka je tak lehce pod cenou obědů,“ doplnila Knířová s tím, že v minulých letech většina zaměstnavatelů hodnotu stravenkových benefitů pravidelně každoročně navyšovala.