Hlavní obsah

Finanční poradna: Zaměstnavatel se na práci z domova musí se zaměstnancem dohodnout

Podmínky tzv. home office - práce z domova - upravuje zákoník práce. Zaměstnavatel podle daných ustanovení nemůže zaměstnancům práci z domova jednostranně nařídit, ale musí se s nimi na podmínkách této práce dohodnout.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Na redakci se obrátila čtenářka, která je na základě rozhodnutí zaměstnavatele nucena pracovat z domova. Ovšem s jeho přístupem je velmi nespokojena.

„Můj zaměstnavatel rozhodl, že s ohledem na současnou situaci budu muset pracovat z domova. Problém je v tom, že mně neposkytl žádnou podporu a náhradu vzniklých nákladů pro tuto práci. Jde zejména o přístup k internetu, zvýšení jeho kapacity (což mne stojí peníze) a nákladů na spotřebovanou energii,” uvedla čtenářka.

Postěžovala si i na chování svého šéfa, který jí neustále telefonuje a rozčiluje se, že není tzv. 'na drátě'. „Musím si jít taky nakoupit a uvařit a postarat se o děti. V práci jsem měla jistotu pravidelné pracovní doby a přestávek v práci, takhle si připadám jako vězeň uzavřený ve vlastním bytě. Mohu se nějak bránit?” zeptala se čtenářka.

Právník: Pracovní dobu si určuje zaměstnanec

O vyjádření k dané situaci redakce požádala právníka Jana Dubenského.

„Zaměstnavatel si patrně pořádně nepřečetl ustanovení § 317 zákoníku práce, který podmínky práce z domova upravuje. Evidentně totiž nepostupuje v souladu s ním. Zejména je nutno zdůraznit, že práci z domova nemůže zaměstnavatel jednostranně nařídit, ale musí se se zaměstnancem na podmínkách této práce dohodnout, jak jednoznačně vyplývá z úvodní věty citovaného paragrafu,” upozornil právník.

I na práci z domova se vztahuje zákoník

Finance

Jak dále dodal, musí zaměstnavatel při určování pracovního úkolu respektovat limity maximální délky pracovní doby svého zaměstnance, kterou ovšem – jak výslovně uvádí již citovaný paragraf – si určuje a rozvrhuje zaměstnanec sám. „Proto pracovní doba z domova nemůže mu být nadřízeným nařízena,” upozornil Dubenský.

Podmínky vzájemného kontaktu zaměstnance se zaměstnavatelem musí být pochopitelně stanoveny, ale zároveň musí být předmětem dohody, nemohou být jednostranně zaměstnanci přikázány. V rámci této dohody by zaměstnanec měl po zaměstnavateli požadovat i vyřešení náhrady vyšších finančních nákladů, které mu práce z domova přináší.

„Běžné je, že zaměstnavatel hradí nejen tyto náklady, ale pro práci z domova poskytne i technické vybavení v podobě odpovídajícího výkonného počítače apod.

Zaměstnanec nemusí rovněž pracovat ve svém trvalém bydlišti, ale pokud si zařídí odpovídající kontakt, může pracovat například na chatě apod.,” dodal Dubenský.

Související témata:

Související články

Firmy hledají optimální režim práce

Hot-desking, desk-sharing, homeworking, co-working... Možnosti pružného pracovního uspořádání zejména v kancelářích hýří anglickými výrazy a je jich celá řada....

Pandemie zažehla éru flexibilních pracovišť

Rostoucí oblibu práce z domova, tzv. home office dokazují různé průzkumy už od dubna letošního roku. S masivním využíváním telekomunikačních možností se...

I na práci z domova se vztahuje zákoník

Stejně jako po vypuknutí pandemie na jaře tohoto roku, i v průběhu podzimu stále víc zaměstnavatelů umožňuje svým zaměstnancům vykonávat práci z domova. Tzv....

Výběr článků

Načítám