Článek
Dva zásadní kroky je třeba učinit, aby vám v novém domě fungovala elektřina, případně i plyn. Tím prvním je připojení k distribuční soustavě, tím druhým pak uzavření smlouvy s dodavatelem energií.
Žádost o připojení je třeba podat u příslušného distributora dané energie, který vám bude přidělen automaticky podle území, kde se vaše novostavba nachází. Výběr dodavatele elektřiny a plynu je pak čistě na vás.
Kdo je distributor a kdo dodavatel energií |
---|
Distributor přenáší energie až ke dveřím zákazníka, zároveň zajištuje odečty stavů elektroměrů a plynoměrů. Distributora máte přiděleného podle adresy odběrného místa a měnit jej nemůžete.Dodavatel je společnost, která nakupuje energie na velkoobchodním trhu a za cenu, kterou si dohodnete, vám elektřinu či zemní plyn dodává. Dodavatele můžete měnit a při přechodu na lepší ceny můžete na energiích významně ušetřit. |
Jak požádat o připojení k distribuční soustavě
O připojení k distribuční soustavě musíte příslušného distributora požádat. Na webových stránkách jednotlivých distribučních společností jsou k dispozici potřebné formuláře.
Zároveň je třeba doložit i doklad o tom, že jste majitelem dané nemovitosti, stačit vám bude například kupní smlouva, darovací smlouva, výpis z katastru nemovitostí apod. Dále budete potřebovat i situační plánek umístění vaší nemovitosti.
Co může zhatit změnu dodavatele energií
Ve své žádosti nezapomeňte uvést i oficiální adresu budoucího odběrného místa, katastrální území a číslo parcely, údaje o plynové či elektrické přípojce (zda na daném území již existuje nebo ji bude třeba teprve vybudovat), datum začátku odběru a plánované množství spotřebičů včetně jejich výkonů.
„Specifikovat je třeba i druh a velikost odběru. Pokud v domácnosti plánujete využívat energeticky náročný spotřebič, například bojler, přímotop nebo tepelné čerpadlo, můžete požádat o přidělení dvoutarifní sazby, dříve známé jako ‚noční proud‘,“ doplnil Libor Holub ze společnosti Bohemia Energy.
Distributor by se vám k vaší žádosti měl do 30 dnů od podání příslušné žádosti o připojení vyjádřit.
Vybudování nové přípojky řešte s distributorem
Distribuční společnost vám zašle návrh smlouvy o připojení, ve kterém stanoví konkrétní závazné podmínky a technické řešení týkající se vybudování nové přípojky k vaší nemovitosti. Po podepsání dokumentu bude nejspíš následovat delší fáze čekání, která se může protáhnout i na několik měsíců. Distributor bude totiž řešit jak projektovou dokumentaci či věcná břemena, tak i výběr firmy, která přípojku zhotoví.
Za topení si připlatíme až tisíce
Pokud se stěhujete do bytu v novostavbě, máte o jednu starost méně. Developer či stavební firma se totiž o připojení nového odběrného místa do distribuční soustavy zpravidla postarají. Na vás pak je přihlásit se k odběru elektřiny či plynu.
Dodavatele energií si vyberte sami
Nezávisle na tom, u které distribuční společnosti jste žádali o připojení, dodavatele energií si můžete vybrat sami podle vlastního uvážení. Pro lepší posouzení, která z nabídek bude pro vás nejvýhodnější, můžete využít i kalkulačku na stránkách Energetického regulačního úřadu (ERÚ) či tzb-info.cz.
Jak změnit dodavatele elektřiny a plynu
Finanční úspora by však neměla být jediným kritériem pro výběr dodavatele energií. Neméně podstatné je rovněž se podívat, zda vámi vybraná společnost je férová a stabilní, má dobrý a dostupný zákaznický servis a také, zda vám může pomoci i s dalšími úsporami.