Článek
„Stavební spoření má v České republice více než 25letou tradici a téměř po celou tu dobu je vlastně jediným bezpečným produktem, který poráží inflaci. Stavebko nabízí mezi zabezpečenými způsoby spoření největší výnos,” uvedl Tomáš Kořínek z ČMSS.
ČTĚTE TAKÉ |
---|
Stavební spoření slaví v Česku čtvrtstoletí |
Popularita stavebního spoření je nejvyšší za posledních osm let |
Stavební spořitelny v letošním roce získávají stále větší popularitu. V poslední době sáhly k řadě vylepšení svých produktů, ať už u úvěrů nebo ve spoření.
Státní podpora zvyšuje atraktivitu
Každé stavebko vám kromě úroků může přinést až dva tisíce korun ročně v podobě státní podpory. V případě čtyřčlenné rodiny to dělá zajímavých osm tisíc korun. „Rodiče i prarodiče zakládají dětem stavební spoření ve velké míře kvůli jeho stabilitě, jistotě a nadstandardním zabezpečeným výnosům,“ doplnil Kořínek.
K vyššímu zájmu o spoření v poslední době přispívá i potřeba mít našetřeny vlastní peníze v případě, že žádáte o úvěr. Bez 20 procent vlastních prostředků už dnes na úvěr nedosáhnete. Výhodou úvěrů ze stavebního spoření je především jejich úroková sazba, ta je totiž v průměru o několik desetin procenta nižší než u hypoték.
Na úvěr nemusíte mít naspořeno
Stavební spořitelny půjčují jen tolik, kolik vyberou na vkladech. Proto nemusí na růst úrokových sazeb reagovat tak razantně jako hypoteční banky.
Pokud máte uzavřenu smlouvu o stavebním spoření, na kterou pravidelně ukládáte sjednané částky, můžete po určité době při splnění daných podmínek, čerpat i tzv. úvěr ze stavebního spoření (řádný úvěr).
Úvěr od stavební spořitelny si můžete vzít ale i v okamžiku, kdy ještě na stavebku nemáte žádné úspory. K tomu lze využít tzv. překlenovací úvěr, u kterého se zpočátku splácí pouze úroky, takže měsíční náklady jsou nižší.
Později, s tzv. řádným úvěrem, pak zase můžete splácet rychleji, protože mimořádné splátky nejsou nijak omezeny.