Článek
V průzkumu agentury STEM/ MARK pro Home Credit se za poslední rok úspory snížily celé třetině respondentů, i když jim nějaké ještě zůstaly. Dalším 17,2 procenta lidí však klesly na nulu.
Drtivá většina, 88 procent lidí, uvedla jako příčinu všudypřítomné zdražování. Zhruba osm procent přišlo o úspory kvůli ztrátě zaměstnání a tři procenta následkem snížení platu.
Podle prosincového průzkumu Provident Financial musela loni omezit výdaje nebo sáhnout do úspor zhruba třetina Čechů. Více než polovina lidí přitom řešila nedostatek peněz šetřením na běžných výdajích, zejména při nákupu potravin či oblečení.
Loňský rok byl pro téměř polovinu Čechů finančně úspěšný
Potvrzuje se tak, že životní úroveň v Česku se kvůli vysoké inflaci propadá nejrychleji od vzniku samostatné republiky. V loňském třetím čtvrtletí se reálná mzda po zahrnutí inflace podle statistiků propadla meziročně o bezmála deset procent. Podle finančních ústavů také přibylo lidí, kteří loni vybírali úspory i z produktů, na které je navázána státní podpora, tedy například spoření na důchod. O tyto státní příspěvky poté přišli.
„Identifikovali jsme zhruba pětinový meziroční nárůst počtu klientů, kteří předčasně ukončovali doplňkové penzijní spoření, respektive penzijní připojištění. Zejména u finančně zranitelnějších klientů vznikala potřeba pokrýt vyšší náklady dodatečnou hotovostí, kterou získávali právě výběrem naspořené částky,“ potvrdil Právu mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.
Dodal, že měsíčně z těchto důvodů ukončily penzijní spoření nebo připojištění zhruba stovky zákazníků. „S klienty komunikujeme a snažíme se je přesvědčit, že finančně zdravějším způsobem pro pokrytí růstu životních nákladů je snížení či přerušení pravidelných plateb do doplňkového penzijního spoření či penzijního připojištění,“ doplnil Hrubý.
Tři ze čtyř Čechů mají obavy z rostoucích nákladů na bydlení, očekávají pomoc od státu
Počet lidí, kteří si spoří na penzi se státním příspěvkem v tzv. třetím pilíři penzijního systému, loni klesal. Na konci třetího čtvrtletí si takto spořilo 4,411 milionu lidí, o 30 tisíc méně než na konci roku 2021.
Zatímco tehdy bylo bez nároku na výplatu státního příspěvku ukončeno zhruba 60 tisíc smluv o penzijním připojištění nebo doplňkovém penzijním spoření, tak jen do loňského září to bylo jen o pět tisíc méně.
Šetří, kde mohou
Lidé se však snaží dostat k penězům, aby pomohli zlepšit hospodaření své domácnosti, vícero způsoby. Podle realitních společností se proto i více zbavují rekreačních nemovitostí.
Chaty a chalupy tak obecně zlevňují proti rychlému růstu jejich cen v letech 2019 až 2021, kdy poptávku vyhnala nahoru proticovidová opatření, i o více než milion korun.
Anketa
Rodiny se zbavují i zbytného movitého majetku. „Máme dvě auta. Rozpočet teď máme už našponovaný. Když bude nejhůř, jedno bychom prodali,“ svěřil se Právu Jan z Berouna.
Zároveň domácnosti více šetří. Podle dat agentury PAQ Research pro projekt Českého rozhlasu „Česko 2022: Život k nezaplacení“ přibylo lidí, kteří doma topí na nižší teplotu. V lednu teplotu na termostatech snižovala asi třetina lidí, na konci listopadu už jich bylo skoro 60 procent.
Kvůli zdražování přibylo podle PAQ Research také Čechů, kteří šetří na potravinách, cestování nebo návštěvách restaurací. Ty si nyní odpouští téměř třetina lidí.