Článek
Propouštět zaměstnance nebudou zejména firmy ve stavebnictví, jehož rozvoj je dlouhodobě brzděn nedostatkem pracovní síly s odpovídající kvalifikací, 86 procent respondentů v tomto oboru nepropouštělo a ani to v následujících dvou měsících neplánuje. Stavebnictví má navíc během letních měsíců hlavní sezonu.
Propouštět se zatím nechystají ani zaměstnavatelé v osobních službách. Týká se to zejména těch, kteří se orientují na drobné spotřebitele, např. kadeřnictví, květinářství apod. Z respondentů, kteří uvádějí, že v příštích dvou měsících sníží stav zaměstnanců, jich většina propustí nejvýše každého desátého pracovníka.
Pandemie změnila pracovní trh
Propouštění 30 a více procent zaměstnanců se bude týkat hlavně podniků působících v oblasti cestovního ruchu.
Ve zpracovatelském průmyslu, který je klíčovým sektorem tuzemského hospodářství, je zaměstnavatelů s takovým negativním výhledem minimum.
Na podzim klesne poptávka
Vzhledem k negativnímu vývoji české ekonomiky v posledních měsících, opožděné reakci trhu práce na vývoj ekonomiky i k současným vládním programům hospodářská komora očekává snížení domácí a zahraniční poptávky hlavně v podzimních měsících.
Rovněž více než dvě pětiny podnikatelů předpokládají, že se do konce roku sníží poptávka po jejich zboží či poskytovaných službách.
Nezaměstnanost v červenci stoupla na 3,8 procenta, bez práce je nejvíce lidí od února 2018
„Největší obavy z poklesu poptávky mají malé a střední podniky do 250 zaměstnanců. V tomto segmentu zaměstnavatelů má obavy z poklesu poptávky téměř každá druhá firma.
V odvětvovém pohledu panují největší obavy u provozovatelů stravovacích a ubytovacích zařízení. Nicméně určitá opatrnost je žádoucí i pro zpracovatelský průmysl,“ stojí v prohlášení hospodářské komory.