Článek
Letos dosahuje průměrný dluh 35 000 korun, zatímco ještě loni to bylo 29 500 korun. Častěji jsou mezi dlužníky muži, a to z 56 procent. Průměrná dlužná částka u nich dosahuje 37 800 korun.
Nejvíce dlužníků opět pochází z Moravskoslezského kraje, kde jich bydlí více než patnáct procent z celkového počtu. Průměrný dluh u nich dosahuje 32 500 korun. V průměru nejvyšší závazky mají dlužníci z Prahy, 42 000 korun, kteří tvoří sedm procent všech dlužníků.
Uvedla to společnost Kruk Česká a Slovenská republika u příležitosti takzvaného Dne bez dluhů. Ten pořádá ve spolupráci s Úřadem práce a odborníky z neziskových organizací. Například Charity ČR či Asociací občanských poraden.
„V reakci na inflaci a obecně nepříznivou ekonomickou situaci přibývá lidí s dluhy po splatnosti, a to bez ohledu na věkové kategorie. Současnou nejčastější příčinou nesplácení závazků je ztráta zaměstnání a vysoké splátky úvěrů, což spolu úzce souvisí,“ uvedla generální ředitelka společnosti Jaroslava Palendalová.
Lidé se podle ní čím dál častěji ocitají v situaci, že se sníženým příjmem nedokážou vyjít a neví si rady, jak postupovat v takto obtížné životní situaci. „A právě těmto lidem se snažíme pomoci,“ doplnila.
Pomůže i bezplatná linka
Lidé mohou po celý měsíc listopad využít bezplatnou telefonní linku 800 700 880 anebo pokládat své otázky prostřednictvím webových stránek www.nasedluhy.cz. Současně zájemci mohou odborné poradce díky spolupráci s projektem Kolikmam.cz zdarma požádat o výpis z Centrální evidence exekucí. Tedy o informaci, jestli je proti nim aktuálně vedena exekuce.
Zachována bude i pomoc občanům Ukrajiny, kteří se mohou zdarma poradit, jak si uspořádat finance v českém prostředí nebo na co si dát pozor, když si peníze půjčují
„Do potíží se může dostat kdokoli. Je proto důležité budovat a udržovat záchrannou síť, která člověka v potížích v případě potřeby zachytí a pomůže mu odrazit se ode dna,“ vyzval lidi k účasti v projektu Den bez dluhů i generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.