Článek
Každý čtvrtý Čech (24 procent) oslovený v průzkumu společnosti STEM/MARK pro Home Credit platí během svého zahraničního pobytu místní měnou, tedy jen hotovostí. Stejný počet bankovky či mince preferuje, ale občas zaplatí i kartou. Jen o zlomek lidí více (26 procent) své útraty hradí převážně bezhotovostně, pětina to má tak napůl. Jen osm lidí ze sta platí kartou všude, kde to jen jde.
Karty versus hotovost. Lidé stále častěji chodí bez peněz
Češi také dávají přednost vézt s sebou zahraniční měnu už z domova, než vybírat v místních bankomatech, což zmínili čtyři z pěti oslovených. Nejčastěji proto pro potřebnou částku vyrazí před odjezdem do směnáren (72 procent), do banky (24 procent), případně využijí bankomat umožňující vybrat cizí měnu.
Anketa
Někteří si do zahraničí berou s sebou pro jistotu i více platebních karet, nejčastěji se jedná o dvě, což zmínila více než třetina oslovených, každý desátý má v peněžence aspoň tři a pět lidí ze sta i více než tři. Pouze jednu platební kartu vozí celkem 45 procent lidí a sedm procent nemá na dovolené žádnou.
Drtivá většina lidí (84 procent) si před odjezdem do zahraničí neláme hlavu s úpravou limitů na své platební kartě. Každý desátý si je ale zvyšuje a naopak sedm procent snižuje.
S kreditkou do půjčovny
Kreditní karta, pokud ji člověk správně využívá, může být velmi vhodným pomocníkem na zahraniční dovolené. Pouze sedm procent lidí si ji ale před odjezdem zřizuje, přičemž hlavní motivací je mít finanční rezervu, platit bezpečně a také možnost využít ji v autopůjčovně.
„Možná není zcela známá skutečnost, že s kreditní kartou vyjde v některých zemích půjčení dopravního prostředku mnohem laciněji, poskytovatel si totiž může naúčtovat nevratnou kauci jako pojistku v případě, že klienti použijí debetní kartu,“ upozornil Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit.
Pozor na konverzi
Při platbě kartou u obchodníka či při výběru bankovek z bankomatu vám může být nabídnuta tzv. konverze měny, resp. možnost zaúčtování transakce v místní měně či v korunách. Vždy volte platbu či výběr v místní měně, tedy „bez konverze“ („without conversion”).
„Pokud lidé používají karty k placení nebo vybírání z bankomatů v zahraničí, nedoporučujeme využít služby Dynamic Currency Conversion (DCC), která nabízí přepočet částky transakce na měnu, ve které je vedena karta, protože směnný kurz použitý u obchodníka je velmi často pro klienta výrazně nevýhodný,“ dodal Zborovský.