Článek
Češi jsou, alespoň co se týče cestování, dlouhodobě konzervativní. Za posledních 10 let od vstupu do Evropské unie téměř 90 procent jejich zahraničních cest směřovalo do 14 nejoblíbenějších zemí, přičemž první příčka patří Chorvatsku.
Jen v roce 2008 si Češi lehce zaexperimentovali, stoupl počet cest do Spojených států a podíl oblíbených destinací klesl na 83 procent.
Vyplatí se utrácet v Bulharsku, ve Francii je nejdráž
Tisícikoruně utracené českým turistou v zahraničí letos v průměru odpovídá domácí útrata 855 korun, ovšem ještě před rokem to bylo 887 korun.
Pro letošní rok jsou tedy zahraniční pobyty v průměru o téměř 15 procent dražší než tuzemské.
Levněji než doma je jen ve třech z nejoblíbenějších zemí. O třetinu víc než doma si Češi nakoupí v Bulharsku, za českých tisíc korun si zde pořídíme zboží či služby v hodnotě 1385 korun.
O 12 procent levněji je také v Maďarsku a v Turecku, které za poslední rok v cenové atraktivitě přeskočilo Chorvatsko a Slovensko.
Ve všech ostatních oblíbených destinacích vyjde českého turistu dovolená dráž než v tuzemsku. Nově se to týká i dvou nejnavštěvovanějších zemí – Chorvatska a Slovenska.
Ještě loni mohli Češi v těchto zemích nakoupit za tisícovku o 21 korun, respektive o 12 korun větší balík zboží a služeb než doma, letos bude mít tento nákup, v porovnání s tuzemským, hodnotu 963 korun v Chorvatsku a 950 korun na Slovensku. Poprvé v historii se tak Slovensko zařadilo mezi země, kde jsou ceny vyšší než v Česku.
Vůči zemím eurozóny z jihu a západu Evropy Česko cenově zaostává přinejmenším o čtvrtinu. Relativně nejmenší propast zeje u Řecka, vůči němuž má Česká republika relativní cenovou hladinu na úrovni 74 procent.
Po Řecku následuje v cenovém žebříčku Španělsko, které je ještě o čtyři procenta dražší - za tisícovku tam Češi pořídí zboží či služby v hodnotě 700 korun.