Článek
„Významná část populace si není schopna odložit stranou dostatečný objem prostředků, aby se mohla zabezpečit na důchod,“ komentoval výsledky Petr Janeček z EY Česká republika. To potvrzují i data průzkumu, podle nichž nemůže 59 procent lidí investovat například formou úspor více, protože na to nemá peníze.
Lidem komplikuje situaci i to, že prakticky nejsou schopni se více věnovat sestavování svého domácího rozpočtu. Tedy sesumírovat si příjmy a výdaje. Téměř polovina, 47 procent, k tomu nepoužívá žádný produkt nebo službu. Zhruba čtvrtina pak při sestavování svých domácích rozpočtů využívá tužku a papír, 17 procent lidí mobilní aplikaci a šest procent počítačový program.
Rezerva na tři měsíce
Finanční gramotnosti Čechů se věnoval i nedávný průzkum České bankovní asociace a agentury Ipsos. Peníze pro případ nečekané situace si podle něj odkládá 59 procent populace. Z toho 43 procent si spoří na stáří. Z těch, kteří si šetří na penzi, si pak více než tři pětiny odkládají maximálně 2500 Kč.
Finanční rezerva by podle bankovní asociace lidem vydržela nejčastěji tři měsíce, to se týká 27 procent Čechů. Zhruba šest měsíců by vyšlo 22 procent lidí. Více než rok by pak při ztrátě příjmů situaci ustálo 14 procent populace.
Potíže mají lidé například v otázce výhodnosti úvěru. Správně na takovou otázku odpovědělo pouze 32 procent respondentů. „Častěji si s financemi vůbec nevědí rady lidé se základním vzděláním,“ řekla výkonná ředitelka asociace Monika Zahálková.
Podle průzkumu, který v květnu pro společnost Provident provedla agentura Kantar, každému desátému Čechovi po uhrazení všech výdajů zbývá polovina jeho příjmu. Ještě loni to takto měl jen každý dvacátý. Čtyřicet procent pak lidí po uhrazení všech pravidelných výdajů hospodaří s částkou ve výši dvaceti až padesáti procent příjmu. Téměř desetině lidí ale po zaplacení účtů nezbývá vůbec nic.