Článek
Pojištěný dům či byt, ve kterém žijí, má podle průzkumu agentury Ipsos pro pojišťovnu Kooperativa skoro každý devátý z deseti obyvatel Česka (86 procent).
I když si svůj majetek chrání, je otázkou, zda dostatečně. Z dalších výsledků výzkumu totiž vyplynulo, že jen třetina lidí ví, co znamená podpojištění a pětina o něm slyšela, ale netuší, co přesně to znamená.
Ceny dál letí vzhůru, inflace stoupla na 14,2 procenta
Hrozba podpojištění souvisí s tím, že v posledním zhruba roce ceny nemovitostí letěly raketově vzhůru.
Více než dvě pětiny majitelů nemovitostí přitom netuší, na jakou částku ji mají pojištěnou, a tři pětiny lidí si v posledních pěti letech svou pojistnou smlouvu ani neaktualizovaly.
„Lidé by si měli uvědomit, že rostou-li ceny stavebních prací a materiálů, zboží a služeb, logicky by měly růst i pojistné částky, a to u pojištění nemovitostí i domácností. Pojistná částka by vždy měla být dostatečně vysoká, aby stačila na znovupořízení zničené nemovitosti nebo na obnovu postiženého vybavení domácnosti,“ upozornil Tomáš Reitermann z Kooperativy.
Češi si to ale zřejmě uvědomují - pouze necelá čtvrtina z dotázaných se totiž domnívá, že by si mohli nemovitost znovu vybudovat za aktuální pojistnou částku.
Indexace
Jednou z možností, jak možnému podpojištění zabránit, je tzv. indexace, tedy možnost automatické aktualizace pojistných částek, limitů plnění a pojistného v závislosti na odpovídajícím inflačním vývoji. Průzkum ukázal, že je důležitá pro tři pětiny majitelů nemovitostí.
Zrevidujte pojistky, ušetříte si starosti, ale i peníze
Lidé také oceňují doplňkové připojištění k pojištěním své nemovitosti a domácnosti. Nejvíce preferovanými jsou pojištění odpovědnosti (70 procent) a asistence při nouzové situaci (52 procent).