Článek
Například česká společnost Golden Gate navýšila meziročně tržby téměř o čtvrtinu. Loni její zákazníci nakoupili tři tuny zlata a 36,8 tuny stříbra.
„Vzhledem k předpokládanému dalšímu postupnému růstu cen drahých kovů, který pro letošní rok predikuje většina analytiků, předpokládáme další postupný růst poptávky po drahých kovech,“ řekl Právu manažer péče o klienty Golden Gate Pavel Řihák.
Jak dále upozornil, až 30 procent respondentů nedávného průzkumu agentury Median považuje investiční zlato za jeden z vhodných produktů, který může pomoci problém ztráty kupní síly úspor dlouhodobě vyřešit.
Jen letos cena zlata vzrostla od ledna o 14 procent na nynějších zhruba 1995 dolarů za unci. „Letos očekáváme další pozvolný nárůst ceny žlutého kovu. Zlato a stříbro jsou v nejistých ekonomických dobách jednou z nejbezpečnějších investic vůbec. Drží hodnotu peněz a působí protiinflačně,“ podotkl Řihák.
Zlato před inflací ochrání nejvíc, míní Češi
Ideální formou pro případného zájemce je podle něj nákup fyzického kovu u prověřeného obchodníka, nejlépe s kamennými pobočkami poblíž místa bydliště. „O fyzické zlato investor nepřijde například při pádu finančního ústavu, jak tomu může být v případě papírových certifikátů. Drahý kov si můžete pořídit jednorázově formou slitku nebo mince, další možností je dlouhodobé spoření nebo komoditní účet,“ radí Řihák.
Jak dále uvedl, hlavním vodítkem by neměla být jen prodejní cena drahého kovu, ale také garance a podmínky, za kterých daný obchodník vykoupí zlato zpět. Lidé by se měli zajímat o to, zda obchodník garantuje zpětný odkup zlata a za jakých podmínek včetně toho, za jak dlouho dostanou při zpětném odkupu své peníze.
Podle Jakuba Petrušky, analytika společnosti Zlaťáky.cz, která se rovněž věnuje investicím do fyzického zlata, ho ještě předloni Češi kupovali především s cílem uchovat část úspor do skladné, přenosné a mezinárodně uznávané formy. Nyní zcela jasně převažují důvody dlouhodobé ochrany majetku před inflací.
Cena zlata je nejvyšší za poslední rok
Někteří zlato kupují čistě spekulativně. „Ačkoli se to může lidem vyplatit, často to končí spíše nepříjemným rozčarováním. Řada lidí, kteří zlato na vrcholu cyklu koupili s vidinou rychlých zisků, to v takovém případě nevydrží a rozčarovaní ho prodají se ztrátou. V dlouhodobém horizontu platí, že zlato chrání úspory před znehodnocením, v krátkém čase to platit nemusí,“ varuje Petruška.
Cena zlata letos na začátku dubna překonala psychologickou hranici dvou tisíc dolarů (téměř 43 tisíc korun) za troyskou unci (31,1 gramu) a stoupla až na nejvyšší hodnotu od loňského března. K růstu jeho ceny přispělo oslabení dolaru a snížení výnosů státních dluhopisů. Po následné korekci pak zlato znovu posílilo a na začátku května se opět drží poblíž úrovně 2000 dolarů za unci.