Hlavní obsah

Češi se hypotéky obávají, přesto ji při pořízení bydlení volí nejčastěji

Právo, Novinky, Barbora Buřínská

Bydlet ve vlastním je snem naprosté většiny Čechů. Pořídit si byt či dům chce polovina z nich. Mnohdy jim však chybí potřebné finance, navíc čím dál víc lidí má obavy z dlouhodobé finanční zátěže v podobě hypotéky a raději volí nájemní bydlení. Na druhou stranu je ale hypoteční úvěr stále tím nejčastěji voleným způsobem, jak koupi vlastní nemovitosti financovat, a to i navzdory přísnějším podmínkám pro jeho získání.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Průzkum agentury Ipsos pro Wüstenrot ukázal, že hypotéku bude volit zhruba polovina lidí z těch, kteří nyní pořízení bytu či domu plánují.

Hypoteční úvěr si plánují vzít především mladší lidé, častěji také obyvatelé Prahy (58 procent) a respondenti s vysokoškolským vzděláním (60 procent vysokoškoláci vs. 38 procent vyučení a se základním vzděláním). Zadlužit se hypotékami nevadí spíše obyvatelům Čech (chce ji využít 50 procent z nich), lidé na Moravě je vyhledávají méně (43 procent).

Rozdíly lze sledovat i mezi jednotlivými regiony, zatímco v Královéhradeckém a Zlínském kraji se cestou hypotečního úvěru hodlá vydat sedm z deseti dotázaných, v Olomouckém kraji plánuje sáhnout po hypotéce jen necelá čtvrtina respondentů.

Foto: David Ryneš, Novinky

Z čeho Češi plánují financovat potřebný základ pro získání hypotéky

Tzv. stoprocentním hypotékám, kdy banky zájemcům poskytly úvěr na celou cenu nemovitosti, odzvonilo již před lety. V současné době je třeba mít finanční základ ve výši alespoň 20 procent z hodnoty zástavy.

Nejčastěji ho lidé, kteří hypotéku plánují, budou financovat z úspor (téměř tři pětiny z nich). Třetina využije stavební spoření. Vlastní úspory mají k dispozici především lidé starší 45 let. Naopak mladší respondenti do 35 let počítají s penězi ze stavebního spoření.

Téměř devět z deseti Čechů oslovených v průzkumu pro Wüstenrot by chtělo bydlet ve vlastním bytě či domě. Pořídit si ho, nejčastěji pak do pěti let, chce každý druhý z nich.

Mnozí myslí spíše na nájem

Mnozí ale už nyní vědí, že pořízení nového vlastního bydlení bude pro ně výhledově nejspíš nedosažitelné, a počítají proto s nájmem. Každý druhý Čech, který by o vlastní bydlení stál, podle průzkumu „na to nemá“ a je si vědom toho, že nedosáhne ani na hypotéku. Případně má obavy z toho, že by neúměrně zatížila jeho rodinný rozpočet, a proto ji odmítá.

„Ceny nemovitostí jsou na svých desetiletých maximech a i přes určité ochlazení realitního trhu se výrazně snižovat nebudou. Otázku, zda se zavázat k úvěru na nemovitost v řádech milionů korun, řeší stále více zájemců o bydlení. Z obav, že takový finanční závazek neunesou, hledají pak někteří z nich nájemní bydlení,“ uvedl Marian Holub z Wüstenrotu.

Podle něho podíl lidí, kteří na hypotéku nedosáhnou, roste s velikostí místa bydliště. „Platí, že v čím větším městě žijete, tím je schopnost pořízení vlastní nemovitosti nižší. Tradičně specifickou pozici má v České republice Praha, která se stává nedostupnou i pro obyvatele s průměrnými a mírně nadprůměrnými příjmy,“ dodal Holub.

Související články

Bydlet ve vlastním? Sen většiny Čechů

Každý pátý Čech v současné době splácí hypotéku, další desetina lidí o ní uvažuje. Hlavní motivací, proč se lidé i na dlouhá desetiletí zadlužili, je možnost...

Výběr článků

Načítám