Článek
Říká se, že ceny akcií a komodit stoupají po eskalátoru, zatímco padají ze skály. Přesně to platilo i v tomto týdnu, kdy ceny některých komodit vymazaly během několika málo dnů zisky, jež budovaly po dobu i několika měsíců. Ukázkovým příkladem je stříbro, jehož cena doslova zkolabovala, když se od pondělí snížila o skokových 28 % a spadla až na 34 dolarů za unci (asi 31,1 gramu).
Stříbro však nebylo jedinou komoditou, jejíž cena prudce klesala. O více než 14 %, na 109 dolarů za barel, klesla cena severomořské ropy Brent, o devět klesla cena zemního plynu a osmiprocentní pád zaznamenala například cena kukuřice a pšenice. Výprodej, i když menší, se nevyhnul ani akciovým trhům. Například americký burzovní index S 500 během týdne klesnul o 2,5 % a přibližně stejné ztráty zaznamenaly indexy v Evropě.
Souhrn několika faktorů
Masivní výprodej na trhu s komoditami měl na svědomí souběh hned několika faktorů. Již začátkem týdne začala klesat prudce cena stříbra, které reagovalo na rozhodnutí některých brokerských domů v USA zvýšit požadavek na složený kapitál potřebný ke spekulacím se stříbrem.
Více než desetiprocentní pád, který následoval, znervózněl nejen obchodníky na stříbře, ale i na jiných komoditách, jejichž ceny v minulých měsících rovněž prudce rostly. Stačilo tak již pouze málo, aby se obavy z korekce rozšířily i na další trhy, a to málo přineslo právě čtvrteční obchodování, kdy se trhy dočkaly zasedání Evropské centrální banky (ECB) a přísunu nových ekonomických dat ze Spojených států.
ECB sazby nezvýší, americká ekonomika může opět zpomalit
ECB rozhodla ve čtvrtek odpoledne o ponechání sazeb beze změny a dala jasně najevo, že sazby ani v příštím měsíci neporostou. Zklamání, které toto rozhodnutí vyvolalo, spustilo vlnu výprodejů evropské měny, která v minulých týdnech prudce rostla a v očekávání růstu sazeb v eurozóně zpevnila až na dosah 1,50 dolaru za euro. Ve čtvrtek však dolar, v reakci na zasedání ECB, zpevnil o čtyři centy zpět pod 1,46 dolaru za euro. Právě slabý dolar byl přitom v minulosti jedním z hlavních tahounů růstu cen komodit, které se obchodují v dolarech.
Druhým faktorem, jenž přispěl ke korekci na trzích, byla slabá data z amerického trhu práce. Podle nejnovějších odhadů totiž v posledním dubnovém týdnu v USA vzrostl počet nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti ze 431 000 na 474 000. Jedná se tak o nejhorší výsledek od loňského srpna a o výrazné zklamání, když trh počítal s jejich snížením na 415 000. Ještě před čtyřmi týdny přitom počty nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti dosahovaly o téměř 100 000 méně.
Zhoršení situace na americkém trhu práce vyvolalo obavy z opětovného zpomalení americké a světové ekonomiky, které byly navíc umocněny prohlášením čínské centrální banky, jež označila inflaci za nejvyšší prioritu a naznačila, že v boji s ní přistoupí k dalšímu zvyšování úrokových sazeb a ochlazování čínské ekonomiky. Osud cen komodit tak nyní zdá se mají v rukou nově příchozí data z USA. Potvrdí-li, že americká ekonomika pokračuje ve zpomalování, několikaměsíční růst cen komodit na finančních trzích může být na delší dobu u konce.