Hlavní obsah

Ceny bytů rostou dvakrát rychleji než mzdy

Právo, Novinky, Barbora Buřínská

Počet nově postavených i zahájených bytů v České republice se rok od roku zvyšuje. Přesto nabídka volných bytů k prodeji výrazně nestačí poptávce, což má za následek enormní nárůst jejich cen. V porovnání s růstem mezd tak za poslední tři roky rostly ceny bytů dvojnásobnou rychlostí.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Za poslední tři roky bylo v České republice postaveno zhruba 81 tisíc nových bytů. Počet zahájených bytů v letech 2015 až 2017 dosáhl více než 85 tisíc. V roce 2017 se v meziročním srovnání postavilo o 4,6 procenta více bytů, zahájená výstavba byla vyšší o 15,8 procenta.

Foto: David Ryneš, Novinky

Bytová výstavba v ČR

Dobrá finanční situace domácností i levné hypotéky v posledních několika letech měly výrazný vliv na zvýšený zájem lidí o koupi nemovitostí. Češi byty nekupovali jen pro uspokojení svých vlastních bytových potřeb, ale i jako investici. Poptávka tak hnala ceny bytů nahoru.

Podle údajů, které Moneta Money Bank prezentovala na své tiskové konferenci věnované aktuálnímu stavu českého hypotečního trhu, se ceny bytů za poslední tři roky zvýšily o 35 procent, přičemž zvýšení mezd bylo za stejné období „pouze” 14procentní.

Ve 3. čtvrtletí loňského roku, jak ve své studii uvádí společnost Deloitte, se prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech zvýšily v průměru o 6,4 procenta na 51 600 korun za metr čtvereční. Nejvíce ceny stouply ve Zlínském kraji – o 13,6 procenta (32 900 korun za metr čtvereční).

Ceny klesly jen na Pardubicku o necelá tři procenta na 34 500 korun za metr čtvereční. Nejdražší zůstává Praha s cenami okolo 66 900 korun za metr čtvereční, od 2. čtvrtletí 2017 se zde zvedly o 1,9 procenta.

Byty se nejvíce prodávají v Praze

Praha tradičně patří mezi kraje, kde se staví nejvíce bytů. V roce 2017 byla v hlavním městě podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zahájena výstavba 3734 bytů, což oproti loňskému roku představovalo nárůst o 35,4 procenta (bylo zahájeno o 976 bytů více).

Nejvyšší meziroční nárůst zahájené výstavby – 74,1 procenta – byl v Olomouckém kraji. Naopak meziroční pokles zaznamenaly kraje Jihočeský (o 13,9 procenta) a Ústecký (o 7,9 procenta).

Počet dokončených bytů v Praze v roce 2017 činil 5846 (o 246 méně ve srovnání s rokem 2016), meziročně tak došlo k poklesu o čtyři procenta. Obdobná situace byla i v Karlovarském kraji (pokles o 25,1 procenta), Libereckém kraji (o 14,8 procenta) a Pardubickém kraji (o 7,2 procenta). Nejvyšší nárůst pak byl zaznamenán v Ústeckém kraji (o 29,6 procenta).

Prodej bytů v hlavním městě pak podle společnosti Deloitte činí zhruba dvoutřetinový podíl celé České republiky. Například v Brně tvoří podíl zhruba 11 procent, v Plzni necelá čtyři procenta, v Olomouci tři procenta a v Hradci Králové pak dvě procenta.

 Průměrná hypotéka přes dva milióny

Praha je také regionem, kde si lidé na bydlení berou nejvíce hypoték. V roce 2017 bylo sjednáno celkem 109 618 hypotečních úvěrů, přičemž v Praze se uzavřel zhruba každý pátý.

Oproti roku 2016 byl zaznamenám meziroční pokles počtu hypoték o čtyři procenta. Došlo ale ke zvýšení průměrné financované částky z 1,97 miliónu korun v roce 2016 na 2,06 miliónu korun v roce 2017.

Objem loni sjednaných hypoték byl téměř shodný jako v roce 2016 – 226 miliard korun. Ve druhé polovině roku 2017 však již došlo k meziročnímu poklesu o deset procent.

Hypotéky již několik měsíců v řadě zdražují, aktuální průměrná úroková sazba dosáhla v lednu podle údajů Fincentrum Hypoindex hodnoty 2,36 procenta. Údaje společnosti Golem Finance prostřednictvím Indexu návratnosti bydlení ukazují, že průměrnou českou domácnost vyjde pořízení vlastního bytu na 6,5násobek čistého ročního příjmu.

Splátka hypotéky měřená Indexem dostupnosti bydlení představuje 42 procent z průměrného čistého měsíčního příjmu české domácnosti.

Související články

Výběr článků

Načítám