Článek
„Očekáváme, že se ceny bytů budou stabilizovat, možná se ale blížíme k bodu obratu. Oproti předcházejícímu čtvrtletí vzrostl zájem o bytové jednotky typu 3+1 a 3+kk, jejichž ceny klesaly nejpomaleji,“ konstatoval generální ředitel Hypoteční banky Martin Vašek.
Nejvíce ze všech kategorií bytů podle něho klesly ceny malých bytů s dispozicí 1+1, což je netypické. Dříve tomu bylo spíše naopak.
Největší pokles u paneláků
Pro lidi čekající na výhodnější příležitost ke koupi bytu se podmínky nejvíce zlepšily v Pardubickém, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Právě tam došlo k nejsilnějšímu mezičtvrtletnímu zlevnění.
„Nejhlubší propad od svého vrcholu má Moravskoslezský kraj, což je dáno i velkým zastoupením prodejů panelových bytů na velkých sídlištích.
Největší pokles v Praze byl u panelových bytů na velkých sídlištích Praha 4, 8 a 9. Ve středních Čechách nejvíce zlevňovaly byty v okresech Rakovník a Příbram,“ shrnula ČSOB.
Další zdražení nemovitostí očekávají dvě třetiny Čechů, ukázal průzkum
„Pobídky developerů rozhýbaly v Praze prodeje. Pokles cen se zastavil. Nabídková cena novostaveb se oproti předchozímu období téměř nezměnila. Cena za metr čtvereční nového bytu se pohybuje na úrovni 150 tisíc korun,“ uvedla Kateřina Poláková z poradenské společnosti Knight Frank.
Podle ní i pokles cen u starších pražských bytů je u konce.
Brno se dává zase do pohybu
V Brně, které je po Praze nejvýznamnějším realitním trhem, se v letošním třetím čtvrtletí prodalo celkem 125 nových bytových jednotek.
O třetinu více než byl průměr za předchozí čtyři kvartály. Z dat společnosti Trikaya vyplývá, že se průměrná cena za metr čtvereční dostala na bezmála 127 tisíc korun.
„Je evidentní, že se brněnský trh s novostavbami dal opět do pohybu. S ohledem na úrokové sazby, které budou klesat spíše pozvolna, sice nemůžeme v příštích měsících předpokládat nákupní horečku, situace by se však měla začít vracet do normálu,“ konstatoval šéf Trikaya Dalibor Lamka.
Pozemky v celkovém přehledu meziročně opět zdražily, téměř o 12 procent.
„Tempo růstu se však oproti předcházejícímu období výrazně zpomalilo. Poptávka stále převyšuje nabídku, kterou brzdí hlavně zastaralé územní plány nebo nedostatečná kapacita infrastruktury,“ konstatoval Vašek, šéf Hypoteční banky.
Příklad: Není byt předražený a jak vychází splátky?
Redakce Novinky.cz uvádí příklad, jak promyslet nabídku koupě byt v klidné panelákové pražské čtvrti s dobrou dopravní dostupností.
Panelový byt 2+1 o velikosti 65 metrů čtverečních s balkonem ve slušném stavu v Zárubově ulici na Praze 4 se na portálu Sreality.cz nabízí za 5,3 milionu korun.
Podle cenové mapy skutečných prodejních cen na Sreality.cz, která vyhodnocuje data z katastru, se v této ulici letos prodalo sedm bytů. Naposledy šedesátimetrové 2+1, v pěkném stavu za 96 613 korun za metr. Cena činila téměř 5,8 milionu korun.
Průměrná cena ze všech sedmi prodaných jednotek podle analytiky Sreality.cz vychází na 86 292 korun za metr čtvereční, což u šedesátimetrového bytu znamená 5,2 milionu korun. Realitní kancelář tedy podle cenové mapy stanovila u nabízeného bytu cenu adekvátně.
Pokud si na něj vezme kupující hypotéku 4,232 milionu korun na pětadvacet let s fixací úroku na pět let, dostane od banky podle propočtu společnosti FinGo prvotní nabídku úrokové sazby v rozsahu 5,8 až 5,9 procenta s celkovým nákladem na úvěr 6,77 až 6,99 procenta ročně. Splátky vycházejí na 27 tisíc korun měsíčně.
Jednání s bankou může přinést snížení úroku o půl procenta, někdy až o procento. Záleží na výši příjmů, které klient může doložit.
Sedmdesátimetrový byt 2+1 po rekonstrukci se ve stejné lokalitě při realitní krizi před 15 let prodával zhruba za 2,6 milionu korun, před deseti za 3,5 milionu.
V centru Prahy je situace jiná. „V žádaných lokalitách, jako jsou třeba Vinohrady, a v širším centru, se pokles prodejních cen nekoná,“ upozornil analytik společnosti Broker Consulting Martin Novák.