Článek
Výrazná preference vlastního bydlení před pronájmy je pro Čechy typická. V Evropě například oproti Německu patříme mezi země, kde naprostá většina domácností bydlí ve vlastním domě či bytě.
Oblibu vlastního bydlení potvrdil i průzkum služby Instant Research pro společnost Generali Investments (GI), jehož výsledky ukázaly, že takto smýšlí 92 procent Čechů.
Ve vlastním bydlí třetina mladých Čechů
Ovšem dvě třetiny z těch, kteří si vlastní byt nebo dům teprve chtějí pořizovat, mají strach, že kvůli koronakrizi to pro ně bude ještě složitější než dříve. Pesimističtí jsou v tomto ohledu především Jihočeši, tyto obavy sdílí dokonce čtyři pětiny z nich. Naopak v Olomouckém kraji je to pouze 37 procent lidí.
Každý dvacátý respondent už musel koupi odložit, na Pardubicku dokonce každý desátý. Dalších osm procent respondentů napříč ČR uvedlo, že nebudou vůbec schopni na vlastní bydlení šetřit, ve Zlínském kraji je to dokonce 17 procent.
Bude na nájem či na splátky?
Každý třetí oslovený v průzkumu přiznal, že mu koronavirová krize a s ní související pokles ekonomiky zkomplikovaly situaci s bydlením. Šest lidí ze sta už nyní nemá na placení nájmu či splátky hypotéky. Více než pětina lidí se bojí, že jim stejný problém hrozí v blízké budoucnosti.
Moratorium končí, řadě lidí hrozí malér
Při pohledu na jednotlivé kraje je znát, že situaci s bydlením lidé prožívají různě. Například téměř desetina Pražanů má už teď problém platit nájem a každý zhruba šestý až sedmý se bojí, že k tomu dojde v budoucnosti. V Královéhradeckém kraji má zase pětina lidí obavy, jestli vůbec bude schopná splácet hypotéku.
Navzdory nepříznivé ekonomické situaci ale zatím o snížení nájmu své pronajímatele požádalo pouhých šest procent respondentů napříč republikou. Nejvíc nájemců, třetina z nich, se pokusilo jeho výši usmlouvat v Karlovarském kraji. Všichni zdejší respondenti navíc uvedli, že majitel na jejich návrh přistoupil. Přísní naopak byli pronajímatelé v Praze, kteří vyšli vstříc pouze polovině žádostí, a to navíc jen částečně.
Z nároků slevují
Každý třetí oslovený přiznal, že v důsledku zhoršení ekonomické situace kvůli pandemii koronaviru musel slevit ze svých nároků na bydlení. Každý osmý je například ochotný bydlet v menším, téměř desetina lidí snížila své standardy na stav nemovitosti a každý dvacátý slevil z nároků na energetický štítek bydlení.
Lidé se nyní více pouštějí do úprav bydlení
Na poptávku Čechů po bytech a domech budou mít vliv i změny v jejich pracovním životě. Zhruba každý čtvrtý v současnosti pracuje minimálně částečně z domova, v Praze jsou to dokonce dvě pětiny lidí.
„Dá se očekávat, že se změny postupně propíšou nejen do trhu s kancelářskými prostory, ale právě i do poptávky po rezidenčním bydlení, protože lidé už nebudou tak vázaní každodenním dojížděním do práce,“ uvedl Marek Bečička z GI.