Článek
Letošní rok je zatím ve znamení růstu průměrné úrokové sazby hypoték. Banky sazby zvyšovaly v lednu a pokračovaly s tím i v únoru. Průměrná úroková sazba tak podle ukazatele Fincentrum Hypoindex z lednové hodnoty 2,36 procenta vzrostla o šest bazických bodů na 2,42 procenta.
Objem se přiblížil rekordu z února 2017
Tři měsíce po sobě klesal zájem o hypotéky i leden byl tradičně velmi slabým. Letošní únor však pokles ukončil, banky sjednaly celkem 7092 hypoték, o 601 více než v lednu. V meziročním srovnání to bylo dokonce o 2131 sjednaných hypoték více.
Objem oproti letošnímu lednu byl vyšší o 1,683 miliardy korun, lidé si sjednali hypotéky celkem za 18,593 miliardy korun. V meziročním srovnání byl objem dokonce vyšší o více než 7,7 miliard korun. Letošní únor se tak přiblížil únoru rekordního roku 2017, kdy banky poskytly hypotéky za 18,95 miliardy korun.
Průměrná výše hypotéky roste
Průměrná výše hypotéky se nad dva miliony korun dostala již před více než třemi lety, v listopadu 2016. O tři roky později pak v listopadu 2019 pokořila hranici 2,5 milionu korun.
V únoru 2020 pak dosáhla částky 2 617 450 korun, přičemž za poslední rok vzrostla již o téměř 425 tisíc korun.
Ovlivní pandemie sazby i objemy?
Na další vývoj sazeb i objemy sjednaných hypoték bude mít nejspíš vliv i současná pandemie koronaviru.
Česká národní banka před několika dny na mimořádném zasedání bankovní rady přistoupila ke snížení dvoutýdenní repo sazby o půl procentního bodu na 1,75 procenta, lombardní sazby na 2,75 procenta a diskontní sazby na 0,75 procenta, a to s platností od 17. března.
Mimořádná opatření. ČNB snížila úrokovou sazbu, nevylučuje měnové intervence
Na snížení základních sazeb by podle Fincentrum Hypoindex mohly s určitým zpožděním zareagovat i hypoteční sazby.
Banky navíc zavírají pobočky svých bank, což se nejspíš podepíše i na objemu poskytnutých hypoték, především pak v březnu.