Článek
„V průběhu minulého týdne se počasí umoudřilo, místy byly tropické teploty, a tak se žně rozběhly i v krajích, kde v minulých týdnech začaly pouze symbolicky. Dešťové přeháňky se vyskytovaly až v závěru týdne, a proto znovu v mnoha krajích zpomalily celkový postup žní,“ uvedlo včera v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství.
Nejpomaleji probíhají žně v Karlovarském kraji, kde je zatím sklizeno pouze 2,8 procenta ploch obilovin a žádná řepka. Sklizeň zaostává také v Moravskoslezském a Libereckém kraji.
Finišuje sklizeň ozimého ječmene
Naopak tradičně nejrychleji probíhají žně v Jihomoravském kraji, kde je sklizeno 29,2 procenta ploch obilovin a 57,4 procenta řepky. „Tento region vstoupil do druhé třetiny žňových prací. Aktuální průměrný výnos obilovin ve výši 6,15 tuny z hektaru je zatím na velmi vysoké úrovni a o 0,23 t/ha vyšší než loni,“ informovalo ministerstvo zemědělství.
Ke konci se v ČR blíží sklizeň ozimého ječmene, jehož průměrný výnos 6,16 tuny z hektaru je o 0,73 t/ha vyšší než loni. Nejvýznamnější obilovina – pšenice ozimá – je sklizena na desetině ploch s průměrným výnosem 6,25 t/ha. Sklizeň řepky se blíží do své třetiny. Její výnosy dosahují 3,61 t/ha, což je ještě o 0,21 t/ha více než loni.
Sklizeň základních obilovin letos podle prvních odhadů Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesne meziročně o 9,5 procenta na 6,995 miliónu tun. Loni byla ale nadprůměrná. „Na předpokládaném letošním poklesu se podílí snížení očekávaného hektarového výnosu i osevní plochy. Sklizeň řepky naopak stoupne o 4,5 procenta na 1,313 miliónu tun,“ uvedl ČSÚ.
Vyplaceny téměř všechny dotace
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil již 99,3 procenta přímých plateb a rozhodl o vyplacení 29,5 miliardy korun každoročních dotací. Zbývá ještě rozhodnout o 1,3 miliardy korun.
„Česko tak dobře splnilo termíny, které přineslo nové dotační období, jež běží prakticky od loňského roku do roku 2020. Například Francie, Rumunsko nebo Velká Británie měly problémy do konce června vyplatit potřebné množství přímých plateb, a hrozilo jim tak neproplacení podpor Evropskou komisí,“ řekl včera novinářům ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Podle odhadů Zemědělského svazu ČR se však letos sníží chovatelům krav kvůli nízkým výkupním cenám tržby za mléko o sedm až devět miliard korun. O další tři miliardy korun přijdou zemědělci při prodeji vepřového masa. Tržby za rozhodující zemědělské komodity celkově klesnou proti minulému roku minimálně o 11 procent na zhruba 75 miliard korun.