Článek
„Výše škody rozhodující pro vznik povinnosti oznámit dopravní nehodu policii se zvýší na 200 tisíc korun,“ uvedlo na svém webu ministerstvo dopravy.
Podmínkou samozřejmě je, že při havárii nebude nikdo zraněn, ani nezemře, nedojde ke škodě na cizím majetku a obě strany se dohodnou na tom, kdo ji způsobil.
„V reálném provozu často nastane situace, kdy si ale nejste jisti, zda škoda na vozidle přesahuje limit pro přivolání policie. A právě v těchto chvílích je lepší být raději opatrný. Odhadnout na místě, zda oprava vyjde na padesát nebo 250 tisíc, není vůbec jednoduché,“ upozornil Martin Thienel ze srovnávače pojištění Kalkulátor.cz.
Zejména u novějších vozidel může i zdánlivě drobné poškození skrývat drahé opravy – třeba u radarových čidel, světlometů nebo karoserie. Pokud tedy lidé mají jakoukoliv pochybnost, je vždy bezpečnější policii přivolat.
„Zejména pokud nejste schopni škodu posoudit, nemáte jistotu ohledně viny či druhý účastník není vstřícný nebo odmítá spolupracovat. Pamatujte, že policie může v některých případech pochybení prominout, ale pokud nepřivoláte hlídku a škoda později přesáhne limit, můžete čelit problémům při likvidaci pojistné události. Někdy hrozí dokonce i pokuta,“ dodal.
Přivolání policie navíc není trestné. Pokud tedy budete slušní a situaci jasně vysvětlíte, nehrozí vám žádná pokuta. Policisté navíc často sami doporučí, jak situaci vyřešit a co dál udělat. „V mnoha případech také pořídí záznam nebo fotografii pro pojišťovnu, což může být později užitečné,“ uvedl Thienel.
S tímto typem nehod souvisí i další změna. „Tou je možnost pořizovat společný záznam o dopravní nehodě, která nemusí být oznámena policii, prostřednictvím webové aplikace spravované Českou kanceláří pojistitelů,“ uvedlo ministerstvo. Tato aplikace bude zdarma a vyplněný záznam ihned obdrží pojišťovny, čímž se jednání urychlí.
Vše je třeba nafotit
Klasický papírový formulář tak už nebude hlavním způsobem, jak událost zaznamenat. „Se zavedením elektronického záznamu roste také důraz na to, aby účastníci nehody situaci dobře zdokumentovali. Fotky z místa nehody, detaily poškození, pozice vozidel, dopravní značení – to vše hraje roli při posuzování události pojišťovnou,“ doporučil Thienel.
Proto je dobré mít v autě stále nabitý mobilní telefon, ideálně i powerbanku, a nebát se pořídit více snímků. „Kromě fotek můžete zaznamenat i svědeckou výpověď – například formou videa. Čím víc důkazů, tím méně problémů s případným sporem o vině,“ zakončil Thienel.