Článek
Počítá s tím nový systém tarifů, který připravuje Energetický regulační úřad. Cílem je snížení nároků na přenosovou síť, tedy ušetřit na nutných investicích, jež v posledku musí hradit odběratelé.
„Nové tarify by měly být spravedlivé ve smyslu adresnějšího přiřazení nákladů, které jednotliví odběratelé v síti skutečně vyvolávají. To znamená, že by nikdo neměl doplácet na chování druhých,“ řekl Novinkám mluvčí úřadu Michal Kebort.
Bude se to týkat například chatařů s cirkulárkou, pro něž musí být provozovatel sítě neustále připraven dodat potřebný objem elektřiny, i když tento přístroj náročný na proud využijí jen jednou ročně.
„U domácností budou změny v tarifech postupně přicházet od roku 2030,“ upřesnil Kebort. Přinejmenším zpočátku by podle něj zapojení do nové tarifní struktury mělo být dobrovolné.
„Pro chalupáře, chataře nebo majitele garáží je to citlivé téma. Pro mnohé z nich to bude znamenat zvýšení nákladů,“ shrnul analytik společnosti ENA Jiří Gavor.
Řada majitelů chat má podle něj kvůli staré cirkulárce, kterou už nepoužívá, například jistič 3×32 A. „A stačilo by mu třeba 3×16 A. Ale lidé s tím nic nedělají, protože platba za jistič není tak vysoká,“ doplnil.
Lze uspořit stovky korun měsíčně
Většina lidí se ale podle Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností, do něhož patří ČEZ Distribuce, EG.D, PRE a státní ČEPS, nemusí obávat výraznějšího zdražení plateb za elektřinu, naopak řada z nich ušetří. Optimální volba jističe může po změně tarifů oproti současnosti znamenat úsporu asi pětiny nákladů na elektřinu.
S výměnou jističe ale není nutné čekat až na novou tarifní strukturu. Ušetřit stokoruny měsíčně lze už teď.
Například ve středních Čechách se za jistič u běžné distribuční sazby s jističem 1×25A za měsíc platí 119 korun. Gavorem zmíněný jistič 3×16A vyjde za měsíc na 190 korun a jistič 3×32A u sazby na topení elektřinou na 726 korun.
Optimální hodnota jističe závisí podle ředitele společnosti Yello Michala Kuliga na řadě faktorů. „V případě novostaveb je jeho hodnota stanovena projektantem na základě toho, jaká zařízení budou ve stavbě používána. Jestliže jste si koupili starší dům nebo byt a tím pádem jste jistič zdědili, doporučuje se ověřit přiměřenost hodnoty jističe u elektrikáře. Ten provede revizi elektroinstalace a navrhne hodnotu jističe podle podmínek domácnosti,“ sdělil Kulig.
V bytech podle něj obvykle postačuje jednofázový jistič 25 A. Používá-li se k topení a ohřevu vody elektřina, využívá se třífázový rozvod a jistič 3×25 A. Když se k tomu přidá nabíjení elektromobilu, tak už by hodnota jističe měla vzrůst ideálně na 3×32 A.
Pokud je v domě, třeba i na chalupě, jistič větší než 3×32A, měl by k tomu podle Kuliga být rozumný důvod. „Doporučuje se překontrolovat připojení spotřebičů k jednotlivým fázím a zjistit, zda se nepoužívá zbytečně nějaký starý spotřebič s vysokým příkonem. Například stará cirkulárka potřebovala vysoké rozběhové proudy, kdežto ty moderní jsou často jednofázové se stejným výkonem,“ vysvětlil.
Distributoři podle Keborta sníží hodnotu jističe bezplatně. „Nicméně je nutné počítat s náklady na změny v elektroinstalaci, například instalační firmu, která provede výměnu jističe,“ doplnil.
Lidé budou podle Gavora moci ušetřit i změnou toho, kdy elektřinu spotřebovávají. „Tedy když bude odběratel ochoten upravovat svůj odběr v určitých částech dne, získá výhodnější tarif než ten, kdo bude odebírat elektřinu v době nejvyšší špičky,“ řekl.
„Odběratel s elektrickým vytápěním kotlem nebo čerpadlem bude moci odběr řídit, aniž by mu to přinášelo problémy. Distributoři i obchodníci budou nabízet systémy inteligentního řízení, třeba v době, kdy bude elektřina na trhu levná, se bude nahřívat voda v bojleru,“ doplnil.
Poukázal i na to, že už v současnosti je drtivá většina instalací fotovoltaik spolu s úložnou baterií. „Odběratel může být flexibilní, ale to neznamená, že si bude v noci vypínat televizi, ale třeba nabíjení nebo vybíjení elektromobilů není často potřeba mít hotové ihned. Mnoho lidí s fotovoltaikou už teď změnilo návyky a nastaví si spuštění myčky nebo pračky na dobu, kdy nejvíc svítí slunce,“ dodal.