Článek
„U plynu lidé přecházejí z cen v rozmezí dva až tři tisíce korun za megawatthodinu na ceníky na úrovni kolem 1700 až 1800 korun,“ řekl Novinkám a Právu energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák.
Takže domácnost, která plynem ohřívá vodu a topí a spotřebuje devatenáct megawatthodin za rok ušetří téměř 25 tisíc korun.
U elektřiny podle Vrňáka mění zákazníci nejčastěji dodavatele při cenách silové elektřiny v rozmezí 4500 až 5000 korun za MWh. „Průměrně dosahují nových cen mezi 4100 a 4200 Kč za megawatthodinu,“ podotkl.
6 z 10 Čechů uvažuje o zateplení domu, polovina by využila dotace
Jen změnou dodavatele tak zákazník při typické spotřebě tří megawatthodin ročně ušetří i 2700 korun.
Ačkoliv to není finální cena, protože je vždy nutné přičíst platbu za obnovitelné zdroje ve výši 600 Kč za každou spotřebovanou megawatthodinu a regulovanou část ceny. Tuto část ceny ale zákazník ovlivnit změnou dodavatele nemůže.
Vrňák uvedl příklad, kdy domácnost v rodinném domě ve středních Čechách ročně spotřebuje 9,5 MWh elektřiny v nízkém a 0,5 MWh ve vysokém tarifu.
„U Pražské energetiky s tarifem PRE Proud Nefix domácnost ročně zaplatí přes 77 300 korun. Přechodem k E.ON s tarifem Variant PRO 24 klesne roční útrata pod 64 tisíc korun,“ vysvětlil.
U plynu se spotřebou 10 MWh na severu Moravy zase podle Vrňáka domácnost s tarifem Plyn bez závazku od ČEZ ročně zaplatí asi 30 tisíc korun. S tarifem Plyn 24 od Pražské plynárenské však bude roční útrata takové domácnosti 22 400 Kč.
Pro úsporu stačí zavolat
Dalších úspor lze dosáhnout, pokud se zákazník dostane k neveřejným ceníkům. „U neveřejných nabídek může být oproti ceníku rozdíl až pět procent,“ poukázal Vrňák.
Téměř vždy to rovněž vyžaduje změnu dodavatele. Dostat se k takové nabídce lze například telefonickým oslovením jiného dodavatele nebo využitím srovnávačů cen na internetu, které občas takové ceníky mívají v nabídce.
V případě, že klient na trhu vidí energie za dobrou cenu, může také oslovit svého dodavatele s žádostí o snížení stávajících cen.
„V některých případech je možné získat neveřejné ceníky s cenou čtyři tisíce korun u elektřiny a necelých 1600 korun u plynu,“ dodal expert. To může oproti ceně před změnou dodavatele znamenat roční úsporu až tři tisíce korun u elektřiny a téměř 27 tisíc u plynu.
Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz upozornil, že je při změně dodavatele potřeba pečlivě prostudovat, jaké podmínky nabízí.
„Ne každá doba neurčitá je až tak na dobu neurčitou, může být spojena s tučným poplatkem za to, že budete chtít odejít dříve, než jak si to naplánoval nový dodavatel Někdy není až tak důležitá cena komodity, ale měsíční poplatek, třeba u malých spotřeb,“ řekl Právu.