Článek
Třeba Itálii hrozí, že brzy nabere půjčky do úrovně 140 procent výkonu ekonomiky. Většina zemí totiž sice ruší státní výdaje na úlevy domácnostem a firmám od drahých energií, na druhé straně ale musejí řešit stávající i nové závazky a dopad stále vysokých úrokových sazeb. To bude znamenat buď pokles výdajů nebo zvýšení daní.
Podle Mezinárodního měnového fondu se navýší zadlužení Itálie, Francie i Velké Británie
Hodnocení horšího stavu veřejných financí v Evropě dokreslují informace od ratingové společnosti Fitch, která v pátek uvedla, že plán Francie snížit deficit pod tři procenta hrubého domácího produktu do roku 2027 půjde splnit jen obtížně. Podle předpovědi Mezinárodního měnového fondu se navýší zadlužení Itálie, Francie i Velké Británie.
Třeba Itálie se bude ještě roky potýkat s daňovými prázdninami pro rekonstrukce bytů a domů, zavedenými v době covidu. Francouzský prezident Emmanuel Macron zase zastavil novou legislativu, která by zpřísnila vládní úspory.
U Česka agentura Fitch v únoru ocenila konsolidační balíček a relativně nízké výdaje na energetickou krizi a změnila výhled hlavního úvěrového ratingu z negativního na stabilní. Stav státního rozpočtu ale pořád není uspokojivý. Jeho plán pro letošek počítá se schodkem 252 miliard Kč.
Míra zadlužení Česka přitom v prvním čtvrtletí stoupla na 43,6 procenta HDP, což je nejvyšší hodnota od vzniku státu.