Hlavní obsah

Zlato od začátku roku zdražilo o desetinu, strach z obchodních válek funguje

3:43
3:43

Poslechněte si tento článek

Obavy z obchodních válek letos vyhnaly cenu zlata na nový rekord. Tento týden v úterý poprvé překonala hranici 2900 dolarů (přes 70 tisíc Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Vzhůru ji podle agentur tlačí obavy, že plány amerického prezidenta Donalda Trumpa v oblasti cel vyvolají globální obchodní válku. Od začátku roku si tak zlato připsalo už přes deset procent.

Článek

„Říká se, že celní válka nemá vítězů, jen poražených. Jeden jasný vítěz na trhu ale je – zlato. To je totiž známý bezpečný přístav, který v dobách nejistoty vyhledávají investoři,“ prohlásil analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Zlato podle něj těží z nejistoty, která na trhu panuje kvůli Donaldu Trumpovi. „Ten je schopný během jediného dne uvalit cla na několik zemí a ještě ten den je zrušit. Tato obrovská nejistota způsobuje na akciových trzích až chaotické kolísání. Není tak překvapením, že investoři aktuálně preferují zlato. Pokoření hranice 3000 dolarů je velmi blízko, zlato se ale asi nezastaví ani zde,“ je přesvědčen Lajsek.

Upozornil, že cla na Kanadu a Mexiko Trump odsunul o měsíc. „Na přelomu února a března tak může na trzích zavládnout další panika. Zlatu nyní na vyšší úrovně pomáhají nová cla ve výši 25 procent na ocel a hliník. Ta dále zvyšují nejistotu v mezinárodním obchodě a zvyšují obavy o globální ekonomický růst,“ řekl Novinkám Lajsek.

Češi jsou konzervativní investoři, dál věří hlavně nemovitostem a spořicím účtům

Ekonomika

Clům se pravděpodobně nevyhne ani Evropa. „S Čínou už jsou Spojené státy prakticky v obchodní válce, když Peking oznámil odvetná cla na energetické produkty z USA,“ doplnil analytik.

Pomáhají nákupy centrálních bank

Zlatu nahrává i neutuchající poptávka ze strany centrálních bank, které tento cenný kov ve velkém nakupují do vlastních rezerv. To se týká například Číny, Singapuru, Polska, Uzbekistánu, Turecka nebo Indie. „Aktivní je v tomto směru i Česká národní banka, která ve třetím kvartále minulého roku přidala do svých rezerv pět tun zlata,“ připomněl Lajsek.

„Růst cen zlata je o to pozoruhodnější, pokud se podíváme na americký dolar a výnosy amerických vládních dluhopisů,“ zdůraznil Lajsek. Silný dolar a vysoké výnosy obligací jsou totiž podle něj běžně nepřítelem zlata.

Americké 10leté dluhopisy mají nyní výnos 4,5 procenta. O ten se tak investoři připravují, pokud zvolí zlato. „Tomu zatím překvapivě neškodí ani americký Fed, který udělal na letošním prvním zasedání pauzu ve snižování sazeb,“ dodal Lajsek.

Aktuálně investoři vybírají zisky a cena zlata tak poklesla na 2890 dolarů. Jde ale patrně jen o dočasný pokles. O tom, že v příštích měsících zlato ještě posílí, je přesvědčen také analytik Golden Gate Pavel Ryba. „V řádu týdnů zřejmě prolomí psychologickou hranici 3000 dolarů a dále poroste,“ řekl Novinkám.

Zlato a stříbro, jehož cena rovněž stoupla, poutají podle hlavního komoditního stratéga Saxo Bank Ole Hansena v poslední době pozornost investorů nejvíc. „Cihličky se fyzicky přesouvají do burzou COMEX monitorovaných trezorů ve Spojených státech, posílení ale vykazují všechny sektory,“ podotkl.

KVÍZ: Burzy, akcie, dluhopisy, ETF… Znáte základy investování?

Ekonomika

Výběr článků

Načítám