Hlavní obsah

Zisk OKD za poslední tři roky přesáhl devět miliard, těžbu ukončí s osmimiliardovou rezervou

3:45
3:45

Poslechněte si tento článek

Stonava
Aktualizováno

Rezervu přesahující 8 miliard korun si pro likvidaci posledního činného Dolu ČSM, sociální program určený pro zaměstnance a následnou podnikatelskou činnost vytvořila těžební firma OKD. Po jednání s premiérem Petrem Fialou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS) to v pondělí odpoledne ve Stonavě na Karvinsku řekl generální ředitel OKD Roman Sikora. Vytěžení posledních porubů provede OKD v prvním čtvrtletí 2026.

Foto: Pavel Karban, Právo

Důl ČSM ve Stonavě, jediný zbývající důl OKD

Článek

„Zhruba 4,6 miliardy budeme potřebovat na vypořádání se se zaměstnanci a likvidaci dolu, zbytek půjde na podnikání v pohornickém období OKD,“ nastínil Sikora s tím, že jen na sociální program pro zaměstnance půjde přibližně 1,3 miliardy.

V rámci sociálního programu vyplatí OKD horníkům, kteří ukončí s firmou pracovní poměr, odstupné ve výši až jedenáctinásobku průměrné měsíční mzdy. Na technickou likvidaci dolu pak společnost počítá s 3,3 miliardy korun.

Ministr Stanjura poukázal, že rozhodnutí prodloužit dobu těžby až do konce letošního roku, respektive na začátek roku 2026, se ukazuje jako prozíravé. „Za ty tři roky se podařilo vytěžit tři a půl milionu tun uhlí, čistý zisk byl devět miliard a téměř čtyři miliardy skončily ve státním rozpočtu jako dividendy,“ nastínil s tím, že už loni byla schválena dlouhodobá strategie další podnikatelské činnosti OKD i po ukončení likvidace Dolu ČSM v roce 2028.

Podle Sikory bylo konec těžby uhlí na Karvinsku naplánován naprosto přesně. „Protože ekonomická situace dnešních dnů už pomalu dává zapomenout na palivo, kterým je černé uhlí, a my bojujeme nejen s nízkými světovými cenami uhlí, ale i klesajícím zájmem o tento produkt,“ sdělil a dodal, že i přesto dokončí OKD letošní rok se ziskem.

Aktuálně má OKD 3300 zaměstnanců, z toho je 2300 kmenových a tisíc je do dodavatelských firem. Pro technickou likvidaci dolu v letech 2026 až 2028 počítá se zhruba 600 pracovníky. „A k tomu bychom měli mít dalších zhruba padesát zaměstnanců, kteří rozjedou nové byznysy, takže k únoru příštího roku budeme zaměstnávat přibližně šest set sedmdesát zaměstnanců,“ vypočetl generální ředitel Sikora s tím, že po ukončení technické likvidace bude mít OKD asi 150 pracovníků.

V té době už chce firma podnikat v oblastech, jako je míchání uhelných směsí, využívání důlního plynu, který chce spalovat v kogenerační jednotce a měnit na elektřinu a teplo, případně chlad určený k ochlazování datacentra, a developerská činnost.

„Jsme majiteli asi osmi set třiceti hektarů pozemků a některé z nich jsou vhodné k výstavbě hal pro lehký průmysl, skladování a logistiku. Chceme stavět takové haly na míru klientům a dlouhodobě je pronajímat, abychom pohornickému OKD zabezpečili příliv peněz do budoucna,“ vysvětlil Sikora.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku, ročně jej vytěží zhruba 1,2 milionu tun. Jediným akcionářem firmy je státem vlastněná společnost Prisko.

Výběr článků

Načítám