Hlavní obsah

Žen ve vedení firem přibývá. Jedná se ale spíše o menší společnosti s nižším ziskem

3:16
3:16

Poslechněte si tento článek

Žen ve vedení firem je stále více. Zatímco ještě před deseti roky zasedaly ve statutárních orgánech, kde je zastupují navenek a činí v nich zásadní rozhodnutí, čtvrtiny tuzemských společností, aktuálně už je to v necelé třetině. Týká se to ale hlavně firem v oblasti služeb nebo spíše s nižším obratem. Poslanci v současnosti přijímají zákon, který má zastoupení žen ještě podpořit.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie

Článek

V současnosti přitom ženy za muži ve vedeních stále zaostávají. U sedmnácti procent společností ho totiž tvoří výhradně ženy, zatímco u sedmdesáti procent jejich mužské protějšky. Dalších třináct procent firem má nejvyšší management smíšený.

„I když podíl žen v poslední dekádě mírně vzrostl, nerovné zastoupení obou pohlaví je stále ve srovnání se západní Evropou markantní,“ uvedla Kateřina Klosová, předsedkyně představenstva společnosti Dun & Bradstreet, která data zpracovala.

Rovné odměňování? Nejhůře jsou na tom ženy ze Zlínska a účetní

Ekonomika

Téměř u tří čtvrtin firem v ČR, které vykazují roční tržby v intervalu od třiceti do sta milionů, tvoří nejvyšší vedení výhradně muži. Na druhou stranu největší podíl „ryze ženských firem“ má tržby do tří milionů korun.

„Příznivou zprávou pro ekonomiku je zjištění, že u 37 procent společností s tržbami vyššími než 1,5 miliardy korun je složení statutárního orgánu smíšené. Jedná se zpravidla o společnosti vlastněné nadnárodními korporacemi, které zavádějí opatření rovného zastoupení mužů a žen na klíčových pozicích,“ dodala Klosová.

Studie Dun & Bradstreet také ukázala, že složení nejvyššího managementu je závislé na oboru činnosti. Ženy se uplatňují zejména ve společnostech, které se zaměřují na péči, vzdělávání a osobní služby, ačkoliv zastoupeno je i účetnictví a maloobchod s textilem.

Na druhou stranu firmy, které mají výhradně mužské statutární orgány, se zaměřují na technické činnosti, jako jsou výroba komunikačních zařízení, opravy elektrických zařízení, obchod s počítači či elektrické instalace. „Tyto obory jsou spojeny s technickými dovednostmi, které jsou stále považovány za doménu mužů,“ uzavřela Klosová.

Povinnost pro velké firmy

Ve Sněmovně je v tuto chvíli před závěrečným schvalováním novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu, která má za cíl zvýšit podíl žen ve vedení firem obchodovaných na některé z evropských burz. Jde o ČEZ, Komerční banku, Monetu Money Bank, Philip Morris, Kofolu a Colt CZ Group.

Vláda návrhem reaguje na evropskou směrnici, která to požaduje. „Zvýšení zastoupení žen ve vedoucích orgánech společností může být prospěšné i pro společnosti samotné či může vést ke zlepšení jejich výkonnosti. Může také pomáhat vytvářet spravedlivé pracovní prostředí a společnostem přilákat a udržet si kvalitní zaměstnance,“ odůvodnila to vláda v důvodové zprávě.

Dlouhodobá nezaměstnanost trápí více ženy a lidi bez řidičáku

Ekonomika

Výběr článků

Načítám