Článek
„Myslím, že chamtivost je zdravá. Můžete být chamtiví, a přesto mít ze sebe dobrý pocit,“ řekl Boesky v roce 1986 během svého projevu na Kalifornské univerzitě v Berkeley.
Tímto výrokem o rok později inspiroval postavu Gordona Gekka, kterou ztvárnil ve filmu Wall Street Michael Douglas. Právě Gekko ve snímku říká, že „chamtivost je dobrá“, připomněla CNN.
Boesky, který si na obálce časopisu Time v roce 1986 vysloužil přezdívku „Ivan Hrozný“, se stal legendou tím, že investoval obrovské částky do potenciálních fúzí firem a snažil se využít malých, ale předvídatelných zisků, které následují po zvěstech o převzetí.
Zemřel miliardář Charlie Munger
Zpráva o tom, že Boesky investuje do společnosti, často stačila k tomu, aby přiměla další spekulanty ke vstupu na trh, což vyvolalo sebenaplňující se proroctví v podobě růstů cen akcií, uvedl britský server The Guardian.
Po celou dobu Boesky trval na tom, že akcie nakupuje až poté, co byly oznámeny formální nabídky na převzetí. Komise pro cenné papíry však prokázala, že dostával tipy od investičních bankéřů na připravované obchody a nelegálně je využíval ještě před jejich uskutečněním.
Jen pár měsíců po onom památném výroku o chamtivosti se tak Boesky přiznal k tzv. insider tradingu (nezákonné obchodování s akciemi) a byl odsouzen ke třem letům ve vězení. Navíc musel zaplatit pokutu ve výši 100 milionů dolarů, přičemž polovina z toho šla na vrácení zisků z insider tradingu a druhá polovina byla zaplacena v rámci občanskoprávního trestu. Soud mu také do konce života zakázal s cennými papíry obchodovat.
Potom, co v roce 1990 opustil vězení, se Boesky držel v ústraní. Údajně se zapsal na rabínská studia a zapojil se do projektů pomáhajících bezdomovcům. Žil v luxusním domě s výhledem na Tichý oceán ve čtvrti La Jolla v San Diegu v Kalifornii. Dům získal v rámci rozvodového vyrovnání se svou bývalou manželkou, jež byla dcerou realitního magnáta.